Ana SayfaHaberlerDünyaUkrayna-Rusya savaşının merkezi üssü Bahmut: “Ukrayna birlikleri Bahmut’ta ilerliyor”

Ukrayna-Rusya savaşının merkezi üssü Bahmut: “Ukrayna birlikleri Bahmut’ta ilerliyor”

Ukrayna Savunma Bakanı Yardımcısı Hanna Maliar, ülkenin doğusunda savaşın yoğunlaştığı kentlerden Bahmut'ta birliklerinin ilerleme sağladığını söyledi. Ukrayna birliklerinin bir karşı saldırı harekatına girişmesi uzun süredir bekleniyordu. Ancak Ukraynalı yetkililer, Bahmut'taki askeri hareketliliğin bu anlama gelip gelmediğini açıklamadı.

Bahmut, aylardır çatışmaların merkezi konumunda. Stratejik olarak büyük bir önemi bulunmayan kent, savaşın sembolik bir noktası olarak önemli hale geldi.

Ukraynalı yetkililer, BBC’ye yaptıkları açıklamada, küçük ölçekli ilerleme hamlelerinin planlandığını belirtmişti.

Savunma Bakanı Yardımcısı Maliar, yayımladığı sosyal medya gönderisinde, “Zorlu direnişe ve düşmanın pozisyonunu koruma çabalarına karşın, askeri birimlerimiz birkaç yönde ilerleme katetti” dedi.

Açıklanan verilere göre Ukrayna birlikleri, birkaç noktada 100 metre ile 1,6 kilometre arasında değişen mesafelerde Rus birliklerini geriletti.

Donetsk bölgesi, savaşın başından bu yana en uzun süren ve en şiddetli çatışmalara sahne oluyor.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy, Pazartesi akşamı yayınladığı bir video mesajında, Bahmut’ta “beklenen haberleri getiren” Ukraynalı askerlere teşekkür etti.

Rus paralı asker şirketi Wagner ise Mayıs sonunda kenti ele geçirdiğini duyurmuştu.

Ukrayna’nın geniş çaplı karşı saldırı harekatı, bir süredir bekleniyordu. Ancak Kiev yönetimi bunun önceden duyurulmayacağını belirtmişti.

Bölgedeki askeri hareketlilik, söz konusu hamlenin başlamış olabileceği yorumlarına neden oldu.

Rusya Savunma Bakanlığı ise Donetsk’te yeni bir saldırının püskürtüldüğünü söyleyerek, saldırıda bulunan Ukrayna birliklerinin ağır kayıplara uğratıldığını ileri sürdü.

Bu arada Ukrayna ordusu, Ukrayna’nın Rus kontrolünde olan Herson şehri yakınlarındaki Nova Kakhovka barajının Rus güçleri tarafından havaya uçurulduğunu iddia etti.

Baraj yakınlarındaki sakinlere tahliyeler sırasında ‘hayatınızı kurtarmak için elinizden gelen her şeyi yapın’ mesajı verildi.

- Advertisment -