FINANCIAL TIMES, ‘Erdoğan’ın imkânsız üçlüsü’nü yazdı

Financial Times gazetesi bugünkü (30 Temmuz) başyazısında, Erdoğan’ın, “ekonominin 'imkânsız üçlü'sünün mümkün olabileceğine” inanmasının yarattığı sorunları ele aldı. FT’nin başyazısını BBC Türkçe özetledi. Aşağıda bu özeti dikkatinize sunuyoruz.

Financial Times gazetesinin başyazısında Türkiye ekonomisi ve Türk Lirası’ndaki değer kaybı ele alındı. Gazeteye göre, Türk Lirası’nda yaşanan değer kaybı hükümetin ve Merkez Bankası’nın uyguladığı politikaların artık sonuç vermediğini gösteriyor ve Türkiye daha geleneksel ekonomi politikalarına dönmeli.

Başyazıda, “Koronavirüs salgını birçok ülkenin zayıf noktalarını ortaya koydu. Türkiye’de ise uzun süredir varolan cari açık ve yüksek enflasyon gibi sorunlar ile bu sorunları gidermek için gereken faiz artırımlarına karşı çıkan bir Cumhurbaşkanı ile problemler daha da derinleşti” deniyor ve Türkiye’nin zaten uzun süredir uluslararası finans çevrelerinde ‘kırılgan beşli’ olarak adlandırılan ülkeler arasında yer aldığına dikkat çekiliyor.

“Kırılgan beşli” tanımı, âni sermaye çıkışları karşısında ekonomik kırılganlıkları olduğu belirtilen gelişen piyasa ekonomilerine verilen bir ad. ABD merkezli yatırım bankası Morgan Stanley, Türkiye’nin yanı sıra Kolombiya, Endonezya, Meksika ve Güney Afrika’yı kırılgan beşliler olarak tanımlamıştı.

FT’nin başyazısında, “Mağlubiyeti ve daha değersiz bir Türk Lirası’nı kabullenmek Erdoğan için can sıkıcı olabilir. Ancak ekonomik yerçekimine meydan okuyabileceği yanılgısından daha iyi bir seçenek olacaktır” deniyor.

“Erdoğan’ın politikası ‘imkânsız üçlü’nün mümkün olabileceği varsayımına dayanıyor”

Financial Times başyazısında son günlerde TL’de yaşanan değer kaybı için “Ankara’nın TL’nin değer kaybını engelleme çabaları ülkeyi bir mali ve ödemeler dengesi krizine sürüklüyor” uyarısı yapılıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geleneksel ekonomi teorisine ters görüşleri olduğu vurgulanan yazıda, “Erdoğan’ın politikası ‘imkânsız üçlü’nün mümkün olabileceği varsayımına dayanıyor” deniyor.

Sabitlenmiş bir döviz kuru, sermayenin serbest dolaşımı ve bağımsız bir para politikasının aynı anda var olamayacağının ifade edildiği yazıda, “Erdoğan ve Maliye Bakanı olan damadı Berat Albayrak’ın attığı adımlar ekonomi ve Türkiye vatandaşları için negatif sonuçlar doğurma riski taşıyor” yorumu yapılıyor.

“Otoriterlik de akılcı ekonomi politikalarının yerini tutmuyor” denen yazıda, “Yabancı bankalara işlem engeli getirip spekülatif yatırımları yasaklayarak yabancı yatırımcıları zorbalıkla caydırmaya çalışmak, sadece dış sermayeye ihtiyaç duyduğu bu günlerde Türkiye’yi daha az cazip bir yatırım ortamına dönüştürür” yorumu yapılıyor.

Yazıda TL’nin ABD Doları’na karşı son iki buçuk ayın en düşük seviyesine gerilediği ve Euro’ya karşı ise rekor düşük seviyeye indiği hatırlatılıyor ve “Son piyasa hareketleri Merkez Bankası’nın TL’yi destekleme çabalarının başarısız olmaya başladığının sinyali olabilir. Piyasa müdahalelerine dair resmi veriler bulunmasa da, Londra merkezli analistler ve piyasa işlemcileri bankanın son günlerde günlük 1 milyar dolar sattığını söylüyor” deniyor.

Yazıda bu döviz satışlarının Merkez Bankası’nın rezervlerine ağır bir darbe vurduğu yorumu da yer alıyor.