Ekrem İmamoğlu: “Muhalefetin doğru adayı belirlemesi çok çok önemli”

Financial Times’a söyleşi veren Ekrem İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın alışılmışın dışındaki ekonomi politikalarını açıkça eleştirmemesinden dolayı iş dünyasının da yaşanan ekonomik krizde sorumluluk payı olduğunu söyledi. “2023’te Erdoğan kazanırsa görevden alınabilirim“ diyen İmamoğlu muhalefetin cumhurbaşkanı adayının kim olacağı tartışmaları için de “doğru adayın belirlenmesi çok çok önemli” değerlendirmesinde bulundu. Basın toplantısında İmamoğlu'nun açıklamalarıyle ilgili değerlendirmesi sorulan CHP Sözcüsü Faik Öztrak: “Erdoğan bir seçim daha kazanamayacağına göre böyle bir endişeye mahal yoktur. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız yeni dönemde belediye hizmetlerini çok daha rahat yerine getirebilecektir.”

Financial Times’a konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Türkiye tarihindeki en büyük ekonomik krizlerden birinin yaşandığını belirtti ve hükümetin ekonomi politikalarına söz söylemeyen iş dünyasını eleştirdi: “İş dünyasının cesaret göstermemesini üzüntüyle izliyorum. Maalesef bu nedenle yaşanan ekonomik krizden iş dünyası da sorumlu.”

İmamoğlu’na göre iş dünyasının sessizliğinin sebebi korku: “Banka hesaplarına bir soruşturma açılmasından, hukuksuz bir davayla karşılaşmaktan veya başka türlü bir müdahaleden korkuyorlar.”

İmamoğlu ayrıca kendisine açılan Yüksek Seçim Kurulu üyelerine hakaret davasını “siyasi amaçla açılan ve kendisi hakkında siyasi yasak kararı verilebilecek bir dava” olarak tanımladı, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2023 Haziran’ından önce düzenlenmesi gereken seçimleri kazanması halinde görevden alınabileceğini” belirtti: “Aklımıza gelmeyecek, inanmayacağımız, asla olmaz diyeceğimiz pek çok şeyi yaptılar. Seçimi iptal edebilecek zihniyete sahip bir sistem her şeyi yapabilir.”

”İmamoğlu muhalefetin cumhurbaşkanı adayının kim olacağı tartışmalarına da değindi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçimi kazanıp kazanamayacağı tartışmalarına seçim tarihi belli olmadan girmenin doğru olmadığını söyledikten sonra “doğru adayı belirlemenin çok çok önemli olduğunu” vurguladı ve ekledi: “Bu saatten sonra hükümet kazanamaz. Muhalefet olarak kazanırsak biz kazanacağız, kaybedersek de biz kaybedeceğiz.”

CHP Sözcüsü Öztrak: “Erdoğan seçimi kazanamaycağına göre böyle bir endişeye mahal yok”

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, CHP MYK’sı gündemiyle ilgili basın toplantısında İmamoğlu’nun açıklamalarıyla ilgili gelen soru üzerine şunları söyledi:

“Erdoğan bir seçim daha kazanamayacağına göre böyle bir endişeye mahal yoktur. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız yeni dönemde belediye hizmetlerini çok daha rahat yerine getirebilecektir.”