“Erdoğan koskoca Türkiye’yi Sims oyunu sanıyor, zannediyor ki her şey parmağının ucunda”

Ali Babacan, Kadıköy’de partisinin ilçe kongresinde konuştu: “Gençlerin oynadığı Sims diye bir oyun var. Oyun şöyle; kurgusal bir mahallede sanal insanları yönetiyorsunuz. Oradaki karakterlerin tüm aktivitelerine karar veriyorsunuz. Kariyerlerinden kıyafetlerine kadar hepsini tanımlıyorsunuz. Bilgisayar tuşunda hepsi. İşte Erdoğan koskoca Türkiye'yi Sims oyunu sanıyor.”

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin İstanbul Kadıköy ilçe kongresinde konuştu.

“99’dan beri krizlerin adresi Bahçeli”

Kürsüden, 2001 tarihli “Faiz + Bahçeli = Gerilim” başlıklı bir gazete kupürünü gösteren Babacan şunları söyledi:

“Formülü söylemişler. Gerilimin formülü çok açık. Sayın Erdoğan bu işi biliyor. Faizi de Bahçeli’yi de aldı, ülkede gerilim ortamı tekrar dirildi.

“Ben Bahçeli’nin ismini krizlerle beraber andığımda kızıyor ama gerçekten krizlerin ortağı. Her kriz arşivinde ismi çıkıyor.

“Çeyrek yüzyıllık genel başkanlık kariyerine ülkenin en büyük krizlerini sığdırmayı başardı. Çözümlerin, refahın, özgürlüğün hiçbirinde adı yok. Nerede kriz, orada Bahçeli.

“Hani mağazaların üzerinde yazar ya ‘şu tarihten beri bilmem neyin adresi’ diye. Sayın Bahçeli de bu konuda gerçekten marka. 99’dan beri krizlerin adresi Bahçeli.”

“Reis dedikleri de şu anda maalesef kabile devletinin reisi”

Daha sonra 10 Ağustos 1970 tarihli Cumhuriyet gazetesinin “Bakanlar Kurulu kararı açıklandı: Devalüasyon” manşetini de ekrana yansıtan Babacan sözlerine şöyle devam etti:

“Bakanlar Kurulu diyor. Adı değişti, kabine oldu. Kabine, cumhurbaşkanının sağında solunda talimatını yerine getiren emir erleri demek.

“Kabine kelimesi yerine kabile kelimesi daha doğru. Merkez Bankası’nın alacağı kararı ilgili bakanı abisi açıklıyor. Bunlar kabilelerde olan şeyler. Reis dedikleri de şu anda maalesef kabile devletinin reisi.”

“Türkiye’yi Sims oyunu sanıyor”

Devlet kadrolarının Erdoğan’ın oyuncağı haline geldiğini ifade eden Babacan şunları söyledi:

“Faizi Merkez Bankası düşürmüyor. Erdoğan talimat veriyor, Merkez Bankası harfiyen uyguluyor. Gençlerin oynadığı Sims diye bir oyun var. Oyun şöyle; kurgusal bir mahallede sanal insanları yönetiyorsunuz. Oradaki karakterlerin tüm aktivitelerine karar veriyorsunuz. Kariyerlerinden kıyafetlerine kadar hepsini tanımlıyorsunuz. Bilgisayar tuşunda hepsi. İşte Erdoğan koskoca Türkiye’yi Sims oyunu sanıyor.”