Ana SayfaHaberlerErdoğan “Ya kanal ya kanal” diyor

Erdoğan “Ya kanal ya kanal” diyor

AK Parti Genel Başkanı Erdoğan bugün grup toplantısında Kanal İstanbul’la ilgili olarak şöyle konuştu:

“Kanal İstanbul’la ilgili hazırlıklarımızı büyük ölçüde tamamladık. Projenin ÇED raporu 56 kurum ve kuruluşun, 200’den fazla bilim insanı, medyanın ve vatandaşlarımızın katkılarıyla tamamlandı.

“Kanalın iki yakasında kurulacak toplam 500 bin nüfuslu şehir aynı zamanda İstanbul’un depreme hazırlık sürecini de hızlandıracaktır. Bu proje ulaşım ağlarıyla da bütünlük arz edecektir. Dünya ticaretinin yüzde 90’ının  deniz yoluyla gerçekleştirilmesi, Boğazlar’ın en önemli deniz ticaret yollarından biri niteliğini taşıması Kanal İstanbul projesinin önemini artırıyor. Karadeniz’de hem biz hem de kıyısı olan diğer ülkeler yeni ve büyük limanlar yapıyor. Bu durum Boğaz trafiğinin artacağına işaret ediyor.

“Hale bak tehdit ediyor,  ‘Kim ki Kanal İstanbul projesine giren bütün müteahhitlerin elinden alırız, kendilerini de kenara koyarız’ Böyle bir şey olabilir mi? Bu nasıl bir çürümüşlük? İstanbul Boğazı’ndan 40 bin gemi geçiyor.

“Kanal İstanbul bölge için yeni bir nefes borusu olacaktır. İstesiniz de istemezseniz de Kanal İstanbul’a başlıyoruz, yapacağız, milletimizin emrine amade edeceğiz. Buyrun şimdi size Kanal İstanbul.”

- Advertisment -