Erdoğan’ın MB’nin faiz kararından bir gün önce canlı yayına çıkma kararı korkuttu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu akşam (11 Ağustos) saat 21.00’de CNN Türk-Kanal D ortak yayınına konuk olarak gazetecilerin gündeme dair sorularını cevaplandıracak, yarın da MB’nin faiz kararı var. Canlı yayın, sosyal medyada esprili paylaşımlara konu oldu. Başta eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz olmak üzere kullanıcıların çoğu zamanlamayı ‘manidar’ buldu ve endişe belirtti.

Erdoğan’ın bu akşamki canlı yayın programının ardından, yarın (12 Ağustos) Merkez Bankası’nın Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısı gerçekleşecek.

Piyasaların gözü ise, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu akşam yapacağı açıklamalara ve yarın TCMB’nin vereceği faiz kararına çevrilmiş durumda.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde katıldığı A Haber – ATV canlı yayın programında faiz/enflasyon bağlantısını yeniden gündeme getirmiş, bu kez kesin tarih verecek kadar iddialı ifadeler kullanmıştı. Programda Erdoğan, enflasyonda ağustos ayında düşüş görüleceğini, faizin de gerileyeceğini söylemişti.  

Erdoğan’ın programda sarf ettiği “Sinyalimi belli yerlere herhalde vermiş oluyorum” ifadesi çok konuşulmuştu.

Geride bıraktığımız Haziran’da Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısının öncesinde TRT programına katılan Erdoğan, Merkez Bankası Başkanı ile konuştuğunu, Temmuz ya da Ağustos’ta faizlerin düşürüleceğini, enflasyonun da ineceğini söylemişti. Bu açıklamanın ardından dolar 8.80 TL’ye, euro 10 TL’nin üzerine çıkmıştı. Fakat PPK Haziran’da da Temmuz’da da faiz indirimi kararı almamış,  politika faizini ise yüzde 19’da sabit tutmuştu.

“Zamanlama manidar”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Merkez Bankası’nın faiz kararını açıklamasından bir gün önce canlı televizyon programına konuk olması sosyal medyada da kullanıcıların gündemindeydi. Başta eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz olmak üzere kullanıcıların çoğu zamanlamayı ‘manidar’ buldu ve endişe belirtti:

Önceki İçerikArat Dink, kamu görevlilerine verilen cezaları değerlendirdi
Sonraki İçerikMilliyetçiliğin gazına basmak muhalefete oy getirir mi?