Fatih Sultan Mehmet köprüsünde 900 gün sürecek tadilat başladı

Fatih Sultan Mehmet köprüsünde 7 Şubat 2024’e kadar sürecek bakım ve onarım çalışmaları başladı. Köprüyü kullanan İstanbulluların durumunun ne olacağı konusunda henüz bir açıklama yapılmadı. Üçüncü köprüye yönelecek trafik nedeniyle bu köprünün yüksek olan geçiş ücretinin tadilat boyunca indirilmesi talep ediliyor.

İhalesi 508,3 milyon liraya Makyol ve Japon IHI’ya verilen Fatih Sultan Mehmet köprüsü tadilatı işi resmen başladı. Sözcü’de yer alan habere göre, Avrupa’yı Asya’ya bağlayan İstanbul Boğazı’ndaki üç köprüden biri olan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü büyük bakıma alınıyor. Köprünün güvertesini tutan asma kabloları değişecek. Ayrıca köprünün döşenen malzemelerinin bakımları, asfalt, teknik alanların yenilenmesi, trabzan ve korkulukların onarımı da proje kapsamında yapılacak.

Trafiğe kapatılacak mı?

Resmen başlayan inşaata ilişkin henüz Karayolları Genel Müdürlüğü veya diğeri bir makamdan resmi bir açıklama yapılmadı. 3 yıl sürecek olan inşaatta İstanbulluların hayatı nasıl etkilenecek, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü trafiğe kapatılacak mı merak ediliyor.

İstanbul’da Kavacık ile Hisarüstü arasında, Asya ile Avrupa’yı Boğaziçi Köprüsü’nden sonra ikinci kez bağlayan Fatih Sultan Mehmet köprüsünün ankraj blokları arasındaki uzunluğu 1.510 m, orta açıklığı 1.090 m, genişliği 39 m, denizden yüksekliği 64 m.