Ana SayfaHaberlerFETÖ davalarının ünlü savcısı Okan Bato hakkında “FETÖ borsası” raporu: “Orkide Yağları’nın...

FETÖ davalarının ünlü savcısı Okan Bato hakkında “FETÖ borsası” raporu: “Orkide Yağları’nın sahibi Ahmet Küçükbay’ı tahliye ettirdi”

HSK’nın, önemli FETÖ soruşturmalarını yürüten Okan Bato hakkında “FETÖ borsası” soruşturması yaptığı basına yansımıştı. HSK raporundan iki tanık ifadesi ortaya çıktı. Orkide Yağları ve Küçükbay şirketler grubunun sahibi Ahmet Küçükbay’ın tahliyesiyle ilgili ifade veren Hakim Alev Özcan: “Funda Hanım, Bato’nun Küçükbay'ın etkin pişmanlık kapsamında ifade vereceğini bu nedenle adli kontrolle serbest bırakılmasını istediğini söyledi. Başsavcı Mustafa Doğru, 'Ankara’dan böyle bir talep geldiği konusunda hiçbir bilgim yok. Dosya kapsamı neyi gerektiriyorsa onu yapın' diye karşılık verince Funda Hanım, Küçükbay ve beraberinde tahliye edilen isimler hakkında yakalama kararı verdi. Bu karardan bir süre sonra Funda Hanım’ın yetkileri elinden alınarak başka bir mahkemede görevlendirildi. Bato, yetki değişikliği kararının yaptığı işlem nedeniyle değil Funda Hanım’ın özel hayatı nedeniyle verildiğini söyledi.”

FETÖ davalarının ünlü savcısı Okan Bato hakkında HSK tarafından “FETÖ borsası” soruşturması başlatıldığı ve HSK müfettişlerince yazılan rapor doğrultusunda Karşıyaka Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında “haksız mal edinme” iddianamesi hazırlandığı basına yansımıştı. Bato’nun yargılaması birinci sınıf hakim/savcı olduğu için Yargıtay’da yapılacak.

Önemli FETÖ soruşturmalarını yürüten Bato, HSK soruşturması devam ederken 2021’de İzmir Cumhuriyet Başsavcı vekilliğinden alınarak Antalya Bölge Adliye Mahkemesi savcısı olarak görevlendirilmişti.

Halk TV’den Seyhan Avşar, Bato hakkındaki HSK soruşturmasında yer alan iki tanık ifadesini haberleştirdi.

Orkide Yağları’nın sahibinin tahliyesi

Hakim Alev Özcan, FETÖ kapsamında tutuklanan Orkide Yağları ile Küçükbay şirketler grubunun sahibi ve Gediz Üniversitesi’nin kurucularından olan Ahmet Küçükbay’ın tahliyesiyle ilgili tanık ifadesinde şunları söyledi:

“Darbe girişiminden yaklaşık iki ay sonra nöbetçi olduğum bir gün Okan Bato beni arayarak Edibe Funda Hindioğlu’na adliye geldiğinde kendisine uğramasını rica etti. Sulh cezadaki en kıdemli hakim olmam nedeniyle bunu benim Funda Hanım’a söylememde bir beis görmedim. Funda Hanım’ı arayarak bu durumu ilettim. Aynı gün mesai saatlerinin sonlarına doğru o dönem İzmir Emniyet Müdürlüğü Mali Şube Müdürü olan Gökhan Sezer odamda otururken FETÖ’nün iş adamları yapılanması çerçevesinde tutuklu bulunan Ahmet Küçükbay’ın serbest bırakıldığı haberini öğrenince odamdan hızlı çıkarak ayrıldı. Ben, Küçükbay’ın serbest bırakıldığını o anda öğrendim.

Funda Hanım’a Küçükbay’ın serbest bırakılmasını sordum. Funda Hanım bana, ‘Okan Bato’nun Ahmet Küçükbay’ın etkin pişmanlık kapsamında ifade vereceğini bu nedenle adli kontrolle serbest bırakılmasını istediğini’ söyledi.”

Tahliye edilenler hakkında yakalama kararı veren hakimin yetkilerini aldı

“Ben de bu durumun sıkıntıya neden olabilecek bir durum olduğunu düşündüğüm için Başsavcı Mustafa Doğru ile görüşmesini önerdim. Kendisi, Doğru ile telefonda görüştü. Mustafa Doğru, ‘Ankara’dan böyle bir talep geldiği konusunda hiçbir bilgim yok. Dosya kapsamı neyi gerektiriyorsa onu yapın’ diye karşılık verince Funda Hanım, Küçükbay ve beraberinde tahliye edilen isimler hakkında yakalama kararı verdi. Bu karardan bir süre sonra Funda Hanım’ın yetkileri elinden alınarak başka bir mahkemede görevlendirildi.

Bunun üzerine kırgınlık yaşayıp Okan Bato’nun yanına gittik. Kendine neden böyle bir yetki değişikliği olduğunu sorduk. Kendisinin bize sahip çıkması gerektiğini söyledik. Bato, yetki değişikliği kararının yaptığı işlem nedeniyle değil Funda Hanım’ın özel hayatı nedeniyle verildiğini söyledi. Bunun üzerine ben Okan Bato’nun bu davranışından dolayı rahatsız oldum. Kendisine bir daha asla güvenmedim.”

Soruşturma savcısı izindeyken Bato’nun talimatıyla takipsizlik kararları

Savcı İsmail Ersin Ağca da kendi baktığı PETKİM’deki FETÖ yapılanmasıyla ilgili soruşturmada şüpheli olan Es İnşaat şirketinin sahipleri için, kendisi izindeyken takipsizlik kararı çıkmasıyla ilgili şu ifadeyi verdi:

“Okan Bato zaman zaman yürüttüğümüz dosyalarda takipsizlik yazılması yönünde telkinde bulunurdu. PETKİM dosyasında ise eski bakanlardan birisin sürekli olarak baskı yaptığını o dönemki başsavcımız Mustafa Doğru bana söylemiş ve dosyadaki deliler ne gerekiyorsa ona göre hareket etmem konusunda talimat vermişti. PETKİM dosyası çok şüphelisi olan bir çalışma dosyasıydı.

Araştırmalarım bitince dosyayı karara bağlamayı düşünüyordum. Tam tarihi hatırlamıyorum. Üç günlük bir izne çıkmıştım. Döndüğümde benimle yerime bakan meslektaşım bu dosyada bazı isimler hakkında takipsizlik kararını Bato’nun talimatı ile imzaladığını söyledi. Bunu, Bato ile görüşmek istedim. Bana telefonda net bir şekilde cevap vermedi. ‘Geldiğimde görüşelim’ dedi.

Bato, telefon görüşmesinden yaklaşık 1 saat sonra odama geldi. Yukarıda çok baskı olması nedeniyle bu şekilde bir uygulama yapmak zorunda kaldıklarını anlattı. Ben kendisine ‘iki gün sonra dönecektim bekleseydiniz dosyayı ben değerlendirseydim olmaz mıydı?’ dedim. Bu yaptığından sonra artık o büroda görev yapamayacağımı bilerek başka bir büroya geçmek istediğimi söyledim. Bürom değiştirildi.”

- Advertisment -