Ana SayfaHaberlerFETÖ davalarının ünlü savcısı Okan Bato’dan “FETÖ borsası” savunması: “Teröristler yeniden yargılama...

FETÖ davalarının ünlü savcısı Okan Bato’dan “FETÖ borsası” savunması: “Teröristler yeniden yargılama yolu arıyor, fotoğrafa geniş açıdan bakılmalı”

FETÖ davalarının ünlü savcısı Okan Bato’nun, hakkında HSK tarafından yürütülen “FETÖ borsası” soruşturması doğrultusunda Yargıtay’daki yargılanması başladı. Bato, Yargıtay’daki savunmasında iddianamede “tasarruf edilebilir rakamın on katından fazla” diye tanımlanan mal varlığındaki artışın kayınpederinden kalan miras olduğunu söyledi. Bato’nun savunmasından: “Konunun sıradan bir isim olan Okan Bato değil, Okan Bato üzerinden bazı terör örgütü üyelerinin mevcut soruşturmaları bahane edip yargılamanın yenilenmesi yolunu kendilerine açmaları, milletimizin bir kahramanlık destanı olan 15 Temmuz hain darbe girişiminin tarafımdan kurgulandığı, ki malum muhalif ve FETÖ sosyal medya kanallarında çok rahat işlendiğini görebilirsiniz. Bu olgunun ve fotoğrafa geniş açıdan bakılması gerektiği düşüncesiyle yüce dairenizden atılı suçtan beraat talep ederim."

İzmir’deki önemli FETÖ soruşturmalarını yürüten eski İzmir Cumhuriyet Başsavcı vekili Okan Bato hakkında HSK tarafından “FETÖ borsası” soruşturması yürütüldüğü ve HSK müfettişlerince yazılan rapor doğrultusunda Karşıyaka Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında “haksız mal edinme” iddianamesi hazırlandığı ortaya çıkmıştı.

Bato’nun yargılaması, birinci sınıf hakim/savcı olduğu için Yargıtay’da başladı.

Gazeteci Tolga Şardan, T24’teki yazısında Yargıtay 7. Daire’de altı kişilik heyetin karşısına çıkan Bato’nun savunmasını yazdı.

Şardan’ın yazısının ilgili bölümü şöyle.

“HSK raporu, yargılamanın başlayacağı Eylül ayında medyaya sızdırıldı”

Tecrübeli savcı, savunmasında şöyle dedi:

“Hakkımdaki suçlamaları kesinlikle kabul etmiyorum. Öncesinde başmüfettişlere verdiğim ifademi, HSK İkinci Dairesi’ne tarihlerini savunma dilekçelerimde belirttiğim, iki kere vermiş olduğum ifademi, disiplin cezası konusunda HSK İkinci Dairesi’nin ve HSK Genel Kurulu’na sunmuş olduğum itiraz dilekçelerindeki savunmalarımı ve en son olarak da Karşıyaka Birinci Ağır Ceza Mahkemesi talimat duruşmasında Sayın Dairenize hitaben yazılı savunmama aynen tekrar ediyorum.

2021 yılında HSK başmüfettişleri tarafından hakkımda düzenlenen rapor ve sonrasında 28 Şubat 2023 tarihinde HSK İkinci Dairesi tarafından hakkımda verilen disiplin kararı, aradan geçen mart, nisan, mayıs, haziran, temmuz, ağustos aylarında değil de neden yargılamanın başlayacağı eylül ayında sosyal medyaya sızdırılarak, ki 30 yılı aşkın, bunun 10 yılı ağırlıklı ceza hakimliği geri kalan yılları da Cumhuriyet Savcılığı ve başsavcı vekilliği olarak görev yaparak geçirmiş bir insan olarak bu raporun karara kesin olarak bağlanmadığından kamuoyu ile paylaşılmaması gerektiğini bilecek kadar mesleki tecrübem var iken birileri tarafından kasıtlı olarak eylül ayında sosyal medya sızdırılmış ve eylül ayı boyunca tarafıma linç kampanyası başlatılmıştır.”

“İstihbarat tarafından takip edilirken mal edinecek kadar akıl yoksunu değilim”

“Madem ben iddia konusu eylemleri işledim neden böyle bir algı yaratılma ve karar mercilerini baskı altına alma kampanyası yürütülmektedir. Defalarca söylediğim gibi 4 yıl 10 ay boyunca yapmış olduğum terör örgütü suçlar soruşturma bürosu görevimde gerek yaptığım görev itibari ile devletin istihbarat kurumları tarafından, gerekse devletin ve milletin bekasına yönelik faaliyette bulunan terör örgütlerinin gayri resmi takibi altında iken, gerek kendi üzerime, gerekse birinci derece yakınlarım üzerine mal edinecek kadar akıl yoksunu olmadığımı takdir edersiniz.”

‘Kaynağı tespit edilemeyen mal varlığının kaynağı, kayınpederden kalan miras

“Minareyi çalmadım ki kılıfını hazırlayayım. Yine defalarca belirttiğim gibi kaynağı tespit edilemeyen artışın kaynağı, kayınpederimin vefatından sonra eşime ve bizimle birlikte yaşayan kayınvalideme kalan nakdi mirastır. Disiplin soruşturması sırasında dosyada mevcut tanık beyanlarını incelediğinizde de göreceğiniz üzere bir Allah’ın kulu ‘Okan Bato benden rüşvet istedi’, ‘Okan Bato neden maddi menfaat temin etti?’ diyemez iken, maalesef şu anda olmayan bir şeyin olmadığını savunma durumunda bırakıldım.”

“Bayram Bozkurt ifadesi sonrası birilerinin kin duygularının tatmini için cezalandırılmamın istenmesi…”

Bato savunmasında, Ergenekon soruşturmasının gizli tanığı eski Savcı Bayram Bozkurt’la ilgili yaptığı çalışma sırasında dönemin Adalet Bakanları Bekir Bozdağ ve Kenan İpek’in yanı sıra eski HSK Başkanvekili Mehmet Yılmaz ile mevcut HSK Başkanvekili Halili Koç’u tanık olarak gösterdi:

“Hakkımdaki iddialar tamamen kurgu olup özellikle her aşaması ama altını özellikle çiziyorum her aşaması, başta Sayın Bekir Bozdağ, Sayın Kenan İpek, Sayın Halil Koç ve Sayın Mehmet Yılmaz’a bilgi verilerek alınan Bayram Bozkurt ifadesi sonrası birilerinin şahsi kin ve intikam duygularının tatmini amacıyla cezalandırmamın istenmesinin hangi terör örgütünün ekmeğine yağ süreceğini de takdirlerini size bırakıyorum.”

“Suç işlemedim, müsterihim”

“Ben kesinlikle herhangi bir suç işlemedim, onurumla, şerefimle, namusumla bana tevdi edilen görevi tüm üst amirlerimle istişare ederek, yetkimin alındığı güne kadar yerine getirdim. Bu bakımdan müsterihim. Nasıl bir kumpasın içine ne sebeplerden dolayı çekildiğim konusunda halihazırda Çanakkale ili Gökçeada ilçesi yazı işleri müdürü Özlem Can’ın yüce dairenin huzurunda bizzat yüz yüze tanık olarak dinlenmesini talep ederim.”

“Okan Bato ismi üzerinden terör örgütü üyeleri kendilerine yeniden yargılama yolu açmaya çalışıyor”

“Ayrıca konunun sıradan bir isim olan Okan Bato değil, Okan Bato üzerinden bazı terör örgütü üyelerinin mevcut soruşturmaları bahane edip yargılamanın yenilenmesi yolunu kendilerine açmaları, milletimizin bir kahramanlık destanı olan 15 Temmuz hain darbe girişiminin tarafımdan kurgulandığı, ki malum muhalif ve FETÖ sosyal medya kanallarında çok rahat işlendiğini görebilirsiniz. Bu olgunun ve fotoğrafa geniş açıdan bakılması gerektiği düşüncesiyle yüce dairenizden atılı suçtan beraat talep ederim.”

- Advertisment -