Ana SayfaHaberlerFidan ile Yerapetritis Ankara'da görüştü: "Ön koşulsuz olarak diyalogu sürdürmeye hazırız"

Fidan ile Yerapetritis Ankara’da görüştü: “Ön koşulsuz olarak diyalogu sürdürmeye hazırız”

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Yunanistanlı mevkidaşı Yorgos Yerapetritis ile Erdoğan-Miçotakis görüşmesinden 2 hafta önce Ankara'da biraraya geldi. Fidan: "Komşumuz Yunanistan ile ön koşulsuz olarak diyalogu sürdürmeye hazırız." Yerapetritis: "Pozitif gündemin devam ettirilmesi yönünde mutabık kaldık."

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Ankara’da Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgos Yerapetritis ile görüştü.

Görüşmenin ardından iki bakan diyalog sürecinin devam ettirilmesinde kararlı olduklarını söyledi. Fidan ve Yerapetritis’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Hakan Fidan:

“İlişkilerimizdeki gelişmeleri gözden geçirdik. İki hafta sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Miçotakis New York’ta bir araya gelecek. Sorunların iki komşu ve müttefik arasında çözümü konusunu ele aldık.”

“Ege’de görüş ayrılıklarımız var. Doğu Akdeniz ve Kıbrıs meselesinde görüş alışverişinde bulunduk. FETÖ PKK ve DHKPC ile mücadelemizde de komşumuzdan destek görmek istediğimizi dile getirdik.”

“Bölgesel konuları da ele aldık, Ukrayna, Libya ve Suriye’de gelişmeleri ele aldık. AB konusunu dile getirdik.”

Yorgos Yerapetritis:

“Son dönemde ortaya çıkan işbirliği ortamı için teşekkür etmek istiyorum. Aramızdaki karşılık saygı ve anlayış diyalog kanallarını açık tutuyor. Sorunlarımızı, görüş ayrılıklarımız aramızdaki dostane ilişkiler sayesinde çözebiliriz.”

“Dış kaynaklı krizler bir istisna olmaktan çıktı, alışılmış bir hale geldi. İki ülkeyi de ilgilendiren bölgesel konuları da ele aldık. İki ülkenin liderleri, iş birliğin gelişmesi için girişimde bulundu.”

“Siyasi görüşmeler, güven artırıcı adımlar, pozitif gündemin devam ettirilmesi konusunda mutabık kaldı. Erdoğan ve Miçotakis BMGK çerçevesinde 18 Eylül’de görüşecekler, 7 yıl aradan sonra bu yıl bitmeden Yüksek Düzeyli İşbirliği Toplantısının düzenlenmesini umuyoruz.”

“Kıbrıs, Türkiye’nin AB üyeliği, göçmen konusu gibi konular ele alındı. Yunanistan Türkiye’nin AB üyeliğini yıllardır destekliyor, bununla birlikte Türkiye’nin AB kriterlerini de yerine getirmesi gerekiyor.”

“Bizleri birleştiren konular üzerinde ilerlemeyiz, bizleri ayrıştıran konulardan uzak durmalıyız. Umarım aramızda daha iyi bir işbirliği olacaktır. Güven artırıcı önlemler görüşmeleri yakın dönemde başlayacak.”

- Advertisment -