Finlandiya Başbakanı Sanna Marin uyuşturucu iddialarını yalandı, test yaptırdı: “O gece çalışmam gerekseydi partiyi terk ederdim”

Bir partide dans ettiği görüntüleri yayınlanması üzerine muhalefetin ve basının tepkisini çeken Finlandiya Başbakanı Sanna Marin görüntülerde uyuşturucu etkisi altında olduğu iddialarını yalanladı ve uyuşturucu testi yaptırdı. Testin sonuçlarını bir hafta sonra açıklanacak. Marin ayrıca, parti boyunca bilinci ve çalışma kapasitesinin yerinde olduğunu söyledi: “O gece çalışmam gerekseydi partiyi terk ederdim ve çalışırdım.”

Dans ettiği görüntülerin sosyal medyada yayılması üzerine muhalefetin ve basının tepkisini çeken Fin Başbakan Marin, bugün gelen tepkilere yanıt vermek amacıyla bir basın toplantısı düzenledi. Marin, görüntülerde uyuşturucu kullandığı iddialarını reddetti, hayatı boyunca uyuşturucu kullanmadığını açıkladı ve uyuşturucu testi yaptırdığını söyledi. Testin sonuçlarının haftaya açıklanacağı belirtildi. Sanna Marin, görüntülerde bilincinin ve çalışma kapasitesinin yerinde olduğunu söyledi: “O gece çalışmam gerekseydi partiyi terk ederdim ve çalışırdım.” ve gece yarısı bir kriz olmadıkça rutin bir işinin olmadığı için görüntüleri yayınlanan partilere katıldığını açıkladı. 

Muhalefet ve basın Sanna Marin’in görevini yapamayacak durumda olmasına rağmen bu durumu kimseye haber vermediğini iddia ederek Marin’i eleştirmişti, Marin ise yaptığı basın toplantısında bu iddialara yanıt verdi.