Gazeteci Sedef Kabaş, Cumhurbaşkanı’na hakaret suçlaması ile tutuklandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla gözaltına alınan gazeteci Sedef Kabaş, savcılıkça ifadesi alındıktan sonra sevk edildiği Sulh Ceza Hakimliğince ‘Cumhurbaşkanı'na hakaret’ suçundan tutuklandı. Mahkeme kararında "Şüphelinin üzerine atılı suçu işlediğine dair kuvvetli suç şüphesinin bulunması, kaçma ve saklanma şüphesi ihtimalinin de yüksek olması sebebiyle tutuklanmasına karar verilmiştir" denildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bir televizyon programında söylediği sözler nedeniyle hakkında ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçlamasıyla soruşturma açılan gazeteci Sedef Kabaş, gece 02.00’de Sarıyer’deki evine giden polisler tarafından gözaltına alındı.

Geceyi Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde geçiren Kabaş, buradaki işlemlerinin ardından saat 14.00 sıralarında adliyeye sevk edildi.

Hastanede sağlık kontrolünden geçirilen Kabaş, basın mensuplarının “Açıklama yapacak mısınız?” sorusuna “Daha sonra yapacağım, adalete güveniyorum” yanıtını verdi. Kabaş daha sonra ise İstanbul Adliyesi’ne götürüldü.

Kadın polislerin kolunda adliye binasına giren Sedef Kabaş, savcılıkça ifadesi alındıktan sonra ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçundan tutuklama talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk edildi. Mahkemenin kararı ile Sedef Kabaş tutuklandı.

İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği’nin Sedef Kabaş ile ilgili verdiği kararda şu ifadeler yer aldı:

Ne olmuştu?

Kabaş, Tele 1’de yayınlanan “Uğur Dündar ile Demokrasi Arenası” programında programda “Çok meşhur bir söz vardır. Taçlanan baş akıllanır diye. Ama görüyoruz ki gerçek değil. Ya da tam tersi bir söz vardır, bir Çerkes atasözü: Büyükbaş hayvan bir saraya girdiği zaman o kral olmaz. O saray ahır olur” ifadelerini kullanmıştı.”

Gazeteci Sedef Kabaş, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve AK Partili troll hesaplar tarafından hedef gösterilmişti.