Ali Duran Topuz: Mesele editoryal bağımsızlık

Gazete Duvar’ın Genel Yayın Yönetmenliğinden ayrılan Ali Duran Topuz bir dizi tivit atarak ayrılığının sebebini açıkladı: “Ayrılığımın sebebi, editoryal bağımsızlık denilen şeyin anlamı konusunda Vedat Zencir ile uyuşmamamızdır. Kendisine bu macerayı mümkün kıldığı için teşekkür etmeliyim, fakat editoryal bağımsızlığın ne anlama geldiği konusundaki bıktırıcı tartışmalar taşınamaz bir yorgunluk üretti.”

Topuz’un ardından Duvar English Genel Yayın Yönetmeni Cansu Çamlıbel de görevinden ayrıldığını duyurdu. Gazetenin yazarlarından akademisyen Ayşe Çavdar, Bahadır Özgür, Şenay Aydemir ve Hakkı Özdal da yaşanan ayrılıklar sonrası yazılarına son verdiklerini duyurdu.

Twitter hesabından paylaştığı mesajında Gazete Duvar ile bir bağı kalmadığını açıklayan Topuz, şu ifadeleri kullandı:

“Her şeyin bir başı vardır bir de sonu. GazeteDuvar ile bir bağım kalmamıştır. Mesai arkadaşlarıma, yazarlara, okurlara binlerce teşekkürler. Eleştiren, kızan, öven herkese de şükran. Hakkınızı helal edin. Bir kişiye hakkım helal değil. O kendisini gösterecek zaten.”

Topuz, Türkiye’nin ilk vicdani retçilerinden Vedat Zencir’in sahibi olduğu, Ağustos 2016’da yayın hayatına başlayan Gazete Duvar’ın kurulduğu günden beri Genel Yayın Yönetmenliğini yapıyordu.

Topuz, Gazete Duvar’ın yayınlanmaya başladığı Ağustos 2016’daki “merhaba” yazısında “İşini iyi yapma düsturuna inanıyoruz. Haber alma hakkına inanıyoruz. Cesarete inanıyoruz. Açıklığa inanıyoruz. Koşullardan şikayetle umutsuzluk, karamsarlık yaymanın koşulları daha da kötüleştirmekten başka bir işe yaramayacağı kanaatindeyiz. İyi çalışmanın, cesaretin, diyalogun ve umudun daha iyi günler görmemizi sağlayacağına inanıyoruz.” demişti.

“GazeteDuvar ailesinde o olmadığı takdirde benim de olmam söz konusu olamaz”

Duvar English Genel Yayın Yönetmeni Cansu Çamlıbel de ayrılık kararını duyururken, mesajında şu ifadeleri paylaştı:

“Ali’nin davetiyle katıldığım GazeteDuvar ailesinde o olmadığı takdirde benim de olmam söz konusu olamaz. İyi gazeteciliğe inanan ve destek veren herkesle nasılsa yine yeniden buluşuruz. Bu kadar kıymetli bir çabaya bu şekilde veda ediyor olmak kalbimizi kırdı elbet.”

Bahadır Özgür yazılarına son verdi

Gazete Duvar yazarı Bahadır Özgür de yazılarına son verdiğini duyururken, şu ifadelerle ayrılığını duyurdu:

“Ali Topuz bir an dahi tereddüt etmeden yazı yazma imkanı sundu bana. Onun siyasal bakışının, ahlakının, üslubunun ürünü olan Duvar sayesinde çok fazla şey kazandım. Hakkını o da helal eder umarım. Duvar emekçilerine de sonsuz teşekkürler. Başka yerde görüşürüz yine…”

Ayşe Çavdar: Ali’siz bir Duvar’da olmayacağım

Gazeteci ve akademisyen Ayçe Çavdar da Twitter’dan ayrılık haberini duyurdu. Çavdar, “Ne olduğunu bilmiyorum, saatlerdir anlamaya çalışıyorum, ama Ali’siz bir Duvar’da olmayacağım ben de” ifadelerini kullandı.

Şenay Aydemir: Bu serüven de buraya kadarmış; yazılarıma son veriyorum

Sinema yazarı Şenay Aydemir, cuma günü son kez yazısının yayımlanacağını belirterek şu açıklamada  bulundu:

“Duvar daha proje iken çağırdı beni Ali Topuz. Tek satırıma, tek bir cümle edilmedi. Duvar sayesinde çok özel gazetecilerle çalıştım, güzel insanlarla tanıştım. Ama bu serüven de buraya kadarmış. Cuma günü yayınlanacak son yazı ile birlikte Duvar’daki yazılarıma son veriyorum.”

Hakkı Özdal: Benim için Duvar’ın başı Ali Topuz’la olmuştu, sonu da öyle oluyor

Topuz’un paylaşımını alıntılayarak yazılarına son verdiğini duyuran yazarlardan Hakkı Özdal, şu ifadeleri kullandı:

“Benim için Duvar’ın başı Ali Topuz’la olmuştu, sonu da öyle oluyor.. 2016 yazından sonra, çok zor bir siyasal iklimde, çoğunu okuyucuların hiç görmediği onlarca insanın inşa etmeye başladığı Duvar’daki emekler baki kalacaktır. Orada bir iki küçük tuğlam olabildiyse ne mutlu bana.”

Gazete Duvar’dan açıklama

Genel Yayın Yönetmeni Ali Duran Topuz dahil çok sayıda yazar ve editörün ayrıldığı Gazete Duvar istifalara dair açıklama yaptı: And Yayıncılık adına Vedat Zencir tarafından yapılan açıklamada, “Kısa süre içinde Duvar kendisini yeni atılımlara hazırlayacak” denildi.

Açıklama şu şekilde:

“Ne oluyor? Duvar kapanacak mı? Satılacak mı? Genel Yayın Yönetmeni neden görevden ayrıldı? Bundan sonra ne olacak? Duvar okurları ve çalışanlarından dün akşamdan bu yana böyle birçok soru geliyor.

“Gazete Duvar beş yıl önce yayın hayatına başladığında, bugün geldiğimiz noktaya gelebileceğimize bizden başka kimse inanmıyordu. Gazete Duvar’ın bugünkü başarısı iyi gazeteciliğe duyulan inancın ve muazzam bir kolektif emeğin ürünü. Geride bıraktığımız son derece verimli beş yıl için başta Ali Topuz olmak üzere gazetenin tüm yazar ve çalışanlarının büyük rolü ve katkısı vardır.

“Kurumlar zaman zaman değişim geçirerek yeni adımlar atmalıdır. Bu, geçmişi reddetmeyi değil, tersine, onu daha da ileri taşımayı amaçlamalıdır. Bu çaba, bazen yönetim ve organizasyon bakımından yeni kararlar alınmasını gerekli kılar.

“Duvar’ın gerçekleri başarıyla ortaya koyan, bu nedenle de ona ciddi bir imaj ve değer kazandıran gazetecilik anlayışından taviz verilmesi, editoryal bağımsızlıktan vazgeçilmesi asla söz konusu değildir. Duvar tüm çalışanlarının ve okurlarının ümidi ve geleceğidir. Hepsinin emeğiyle ve özverisiyle bu günlere gelmiştir. Onun için de herkesin özenle koruması gereken bir kurumdur.

“En baştan itibaren iyi gazeteciliğin kişilere değil ilkelere bağlılık temelinde mümkün olduğunu ve iyi gazetecilik ilkelerinin kurumsallaşması gerektiğini ısrarla savunduk. Gazete Duvar aynı iddiayı bugün de sürdürüyor. Okurlarımızın şimdiye kadar gösterdikleri ilgiye minnettarız ve gazetecilik adına daha iyisini yapma azmi içindeyiz. Kısa süre içinde Duvar kendisini yeni atılımlara hazırlayacak, ülkemizin ağır koşulları altında boğulmaya çalışılan gazetecilik mesleğinin güvenilir kalesi olmaya devam edecektir.”

Önceki İçerikNorveç’te ok ve yaylı saldırı: En az 4 kişi öldü, çok sayıda yaralı var
Sonraki İçerik“Siyasi cinayetler” konusunda eski MİT yetkilisi Cevat Öneş’ten uyarı