Ana SayfaHaberlerGazze’deki Endonezya Hastanesi'ne yönelik İsrail’in hava saldırısında en az 12 kişi hayatını...

Gazze’deki Endonezya Hastanesi’ne yönelik İsrail’in hava saldırısında en az 12 kişi hayatını kaybetti

Gazze’nin kuzeyinde yer alan Endonezya Hastanesi’nin direktörü, İsrail’in hava saldırısında en az 10 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Gazze Sağlık Bakanlığı ise daha sonra bu sayıyı 12 olarak açıkladı. Hastanede yaralılar dahil 700 kişinin bulunduğu aktarılıyor. Gazze’deki El Şifa Hastanesi’nden uluslararası kamuoyu baskısı sonrası tahliye edilebilen 28 prematüre bebek ise Mısır’a ulaştı. Arjantin’in yeni devlet başkanı Javier Milei, ABD’den sonra ilk ziyaretini İsrail’e yapacağını duyurdu.

Bakanlığın sözcüsü Eşref el-Kudra, AFP haber ajansına yaptığı açıklamada onlarca kişinin de yaralandığını belirtti.

Gazze’deki El Şifa Hastanesi’nden uluslararası kamuoyu baskısı sonrası tahliye edilebilen 28 prematüre bebek ise Mısır’a ulaştı.

Refah Sınır Kapısı yakınında bulunan El-Ehli Hastanesi’nden doktorlar, bebeklerin Mısır’da mı kalacaklarını ya da başka bir ülkeye mi götürüleceklerinin bilinmediğini aktarıyor.

El Şifa’dan 31 bebek çıkarılmıştı.

BBC, üç bebekten birinin aile yakınları olmadığı için tahliye edilmediğini öğrendi. Diğer iki bebek ise aile üyelerinin tahliyesine karşı çıkması nedeniyle Mısır’a götürülmedi.

——————————————————————————————————————————————-

Arjantin’de Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan aşırı sağcı aday Javier Milei, ilk ziyaretlerinden birini İsrai’e yapacağını duyurdu.

BBC İzleme Servisi, Milei’nin ilk ziyaretini Amerika Birleşik Devletleri’ne yapacağını sonra da İsrail’e gideceğini söylediğini aktarıyor.

Clarin gazetesinin internet sitesinde yer alana açıklamalara göre, Milei New York’tan sonra İsrail’e gitmeyi planlıyor.

Milei’nin ABD seyahati 10 Aralık’taki yemin töreni öncesi de gerçekleşebilir.

Milei, seçim kampanyasında İsrail bayrağıyla meydanlara çıkmış, seçilmesi halinde İsrail’deki büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıyacağını açıklamıştı.

——————————————————————————————————————————————-

Gazze’de yoğun yağış ve fırtına mevcut şartları oldukça güçleştirdi.

Birleşmiş Milletler’in bölgedeki ekipleri çadırlardaki durumun “yaşanılmaz” hale geldiğini aktarıyor.

Birleşmiş Milletler’in Filistinli mültecilere yardım kuruluşu UNRWA, sosyal medyadan durumu paylaştığı güncellemesinde “İnsanların seçeceği kalmadı. İnsanlık kazanmalı” mesajını da verdi.

Gazze Şeridi’nde 7 Ekim’den bu yana büyük bir insan hareketi yaşandı.

Kuzeyden güneye göçte on binlerce kişi evlerini terk etti ve çoğu çadırlarda yaşıyor.

- Advertisment -