Gül’den HDP’ye kapatma davası ve Gergerlioğlu yorumu: ‘Çok yanlış buluyorum’

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, HDP'ye kapatma davası başvurusu ve Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun milletvekilliğinin düşürülmesi hakkında yaptığı açıklamada, "Bu hareketlerin hem Türkiye'ye hem de hükümete çok anlamsız bir yük getireceği nasıl görülmüyor" diye sordu.

Eski cumhurbaşkanlarından Abdullah Gül, T24’ten Murat Sabuncu’ya açıklamalarda bulunarak, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın HDP’nin kapatılması talebiyle AYM’ye başvuru yapmasını ve Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesini değerlendirdi.

“Çok yanlış buluyorum”

Gül’ün açıklamalarından öne çıkan satırlar şöyle:

“Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesini ve HDP’ye kapatılma davasının açılmasını çok yanlış buluyorum. Bu hareketlerin hem Türkiye’ye hem de hükümete çok anlamsız bir yük getireceği nasıl görülmüyor? Şiddetle hiçbir ilgisi olmayan, geçmişi bilinen, ayrım gözetmeden insan hakları savunuculuğu yapan bir milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılması ve parti kapatma davasının açılması, Türkiye’de daha çok demokrasi ve hukuk ihtiyacı olduğunu reform paketleriyle açıklama çabasında olan hükümete ve ülkemize bir yük olacaktır.

“Parti kapatmalarının ve dokunulmazlıkların kaldırılmasının terör örgütlerinin çok işine geldiğini daha önceki deneyimler göstermiştir. Terör demokrasinin güçlendirilmesiyle ve insan hakları standartlarının yükseltilmesiyle kitlelerden izole edilir ve terörle mücadele daha kolay olur. Yakın siyasi tarihimiz bütün bunların örnekleriyle doluyken aynı hataları yapmanın bu güzel ülkeye büyük zararlar vereceği kanaatindeyim.”

Röportajın tamamı için link:

https://t24.com.tr/yazarlar/murat-sabuncu/11-cumhurbaskani-gul-t-24-e-konustu-hdp-ye-kapatma-davasi-acilmasini-ve-gergerlioglu-nun-milletvekilliginin-dusurulmesini-cok-yanlis-buluyorum,30262