Afrin, Hatay’dan vuruldu

 

DHA'nın haberine göre, Hatay'ın Kırıkhan İlçesi'nde hava radar sistemlerinin bulunduğu bölgeye TSK tarafından fırtına obüslerin de konuşlandırıldı ve Suriye'deki PYD'ye ait stratejik noktalar obüslerle vuruldu. Kırıkhan'dan Suriye'de PYD'nin kontrolündeki Afrin'in kuzeyindeki Cindere bölgesinde bulunan Türkiye sınırına kuş uçuşu yaklaşık 15 kilometre uzaklıktaki PYD'ye ait tesislere 5 atış yapıldı. 

 

Böylece PYD kontrolündeki Afrin, Kilis'ten yapılan atışların yanısıra güneyindeki Hatay'dan ilk kez vurulmuş oldu. Ayrıca, TSK'nın Kilis'ten vurduğu PYD'nin silahlı kanadı YPG mevzileri, YPG ile muhaliflerin çatıştığı alanlardı. Bugünkü obüs atışları ise çatışmanın yaşanmadığı Afrin'i hedef aldı.

 

Orgeneral Ünal inceleme yapmıştı

 

Hava Kuvvetleri Komutanı Hava Orgeneral Abidin Ünal, önceki hafta güney sınırlarındaki incelemeleri sırasında bu bölgeyi de gezmiş, HAWK Batarya Komutanlığını ziyaret etmişti. Hava Savunma Komutanı Hava Korgeneral Nihat Kökmen ile 10 Şubat'ta bölgeyi ziyaret eden Orgeneral Ünal'ın ayrılışından sonra, burada hakim bir tepeye obüsler de yerleştirilmişti.

 

Rusya, Mare'yi vuruyor

 

Rus savaş uçakları ise, YPG'nin de içinde bulunduğu, Suriye Demokrat Güçleri’nin (SDG) ilerlemeye çalıştığı Halep’in kuzey kırsalındaki Mare’ye yönelik bombardımanını yoğunlaştırdı.

 

PKK’nın Suriye kolu PYD’nin askeri kanadı YPG’nin başını çektiği SDG, rejimle eş zamanlı olarak Halep’in kuzey kırsalındaki muhaliflere saldırı başlatmıştı. Bu saldırıda PYD’nin Suriye’de tek taraflı olarak ilan ettiği üç kantondan biri olan Afrin’den doğuya ilerleyen SDG, muhaliflerin elindeki Tel Rifat kasabasını ele geçirmişti.

 

Bölgedeki hareketlilik nedeniyle Kilis ilçesine yakın Öncüpınar sınır kapısında Türkiye’ye alınmak için bekleyenlerin sayısı da arttı. Sınır kapısının Suriye tarafı Babel Selame İnsani Yardım Sorumlusu, Abdulkadir Kaptur, Rus bombardımanın bu şekilde devam ettiği takdirde, Şu an 150 binde olan sığınmacı sayısının 250 bine kadar yükselebileceğini söyledi. Kaptur, Saldırılardan dolayı sadece Azez kentine sığınanların sayısının 120 bin olduğunu, bu sayının Azez’in de asli nüfusuyla beraber Türkiye sınırına yığılabileceğinden uyardı.

 

'Anadan kasabası boşaldı'

 

Rusya, bir de rejimin ele geçirmeye çalıştığı Halep’in kuzey kırsalındaki Anadan bölgesine de yoğun bombardıman başlattı. Anadan bölgesi stratejik bir öneme sahip. Zira, muhaliflerin denetimindeki kasaba, Halep’in kuzey kırsalını kent merkezinde muhalif bölgeler ve batı kırsalına bağlantısını sağlıyor.

 

Al Jazeera’ye konuşan Kuzey Halep Kırsalı Sivil Savunma Birlikleri Sorumlusu Muhammed Koca, Rusya’nın Anadan’a günde 70-80 hava saldırısı düzenlediğini söyledi. Bu bombardıman yoğunluğunu ‘akıl almaz’ olarak niteleyen Koca, Sivil Savunma Birliklerinin kapasitesinin çok üstünde olduğu nedeniyle birliklerin felce uğradığını söyledi.

 

bu bombardımandan önce 300 bin nüfuslu olan ve bir o kadar da başka bölgelerden gelen sığınmacılara ev sahipliği yapan Anadan kasabası neredeyse boşaldı. Evlerini terk etmek zorunda kalan yüz binlerce sivil, bombardımanın yoğun olmayan başka bölgelere sığındı.

 

Kaynak: Al Jazeera