Albayrak: Uludere yeniden incelenebilir

 

Habertürk'e konuşan Albayrak, Türkiye yakın tarihinin iki önemli olayına da vurgu yaptı.  "Rusya devleti ile ilişkilerin normalleşmesi uzun yıllar bölgesel komşuluk, bugüne kadar yaşanan süreçler… tabii buraya bir parantez açacağım" diyen Albayrak, "Akıncı Üssü'nde yaşananlar, havacılıkta yaşananlar bize başka soruları da açacak. Savcılarımız onları da inceleyecek. Bir Uludere konusunun, bir 24 Kasım 'uçak' konusunun da tekrar inceleneceğini düşünüyorum. Hangi anormallikler var, hangi anormallikler yok, bu yapının içinde bunlar olabilir mi sorusunu vatandaşımız zaten soruyor. Yani 'halkına bunu yapan, arka planda bunları yapmış olabilir mi?' sorusunu da göreceğiz" ifadelerini kullandı. 

 

Enerji Bakanı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e mektubuyla başlayan süreç için "Rusya ile ilişkilerin normalleşmesinden sorna ittifakı, ilişkilerin geliştirilmöesine biz de olumlu bakıyoruz. Türkiye ve Rusya yüzlerce yıldır bölgede çok önemli ortaklıklarla ilişkilerini daha ileridüzeye taşımış iki ülke" dedi. 

 

Uludere'de ne olmuştu?

 

Kuzey Irak’taki Zaho’dan kaçak mazot ve sigaraları katırlara yükleyip Türkiye sınırına doğru ilerleyen köylüler, Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Ortasu köyünün yakınında, İnsansız Hava Araçları (İHA) ve termal kameralar tarafından tespit edilmişti. Köylüler, 28 Aralık 2011 akşamı dört savaş uçağı tarafından bombalanmış, olayda yaşları 16 ile 20 arasında değişen 34 köylü hayatını kaybetmişti.

 

Türk Silahlı Kuvvetleri de Uludere soruşturmasıyla ilgili olarak "Tüm deliller birlikte değerlendirilerek, oluşan hukuki ve vicdani kanaat neticesinde kanun yolları açık olmak üzere, 'Kovuşturmaya yer olmadığı' kararı verilmiş ve bu karara yapılan itiraz reddedilmiştir" açıklamasını yapmıştı. 

 

Kaynak: Habertürk