Almanya’da Türklere oturma izni tehdidi

 

Alman Federal Meclisi'nde 1915 olaylarının "soykırım" olarak tanındığı karara 'evet' oyu veren 11 Türk kökenli milletvekiline yönelik 'tehdit ve hakaret' kampanyalarına katılanlara Alman hükümetinden uyarı geldi. 

İktidar ortağı Hristiyan Demokrat Birlik partili İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Günter Krings, Almanya'daki Türklere, "Türk kökenli Alman milletvekillerine yönelik provokasyonlara katılmamaları" çağrısı yaptı.

Rheinische Post gazetesine verdiği demeçte  "Bu şekilde düşünen ve konuşan kişiler Almanya'ya ve Alman hukuk düzenine entegre olmamış demektir. Tabii ki bu durum oturma izni ile ilgili kararlarda dikkate alınmalıdır" diye konuştu.

Deutsche Welle Türkçe servisinin geçtiği habere göre de, Sosyal Demokrat Parti Genel Sekreteri Katarina Barley de, Ermeni "soykırım" kararının ardından gelen düşmanca tepkilerin demokrasiyi hedef aldığını belirterek, "Siyasi eylemlerimizde ne şantaja ne de hakarete boyun eğeriz" dedi.

Yeşiller partisi eş başkanı Simone Peter de Türkiye'nin Türklerle Almanlar arasındaki iyi ilişkileri 'dinamitlemeye çalışamayacağını' söyledi. 

11 vekile koruma

11 vekile gelen tehditler nedeniyle koruma tahsis edilirken, eleştirilerin odağındaki Yeşiller partisinin Türk kökenli eş başkanı Cem Özdemir ise zırhlı araç ve polis korumasıyla gittiği ARD yayın kuruluşunun programında "Fanatikler maalesef her ülkede var. Önemli olan bizi yönlendirmelerine izin vermemek" diye konuştu.

Kaynak: DW Türkçe, rp-online.de