‘Ankara-Bağdat arasında uzlaşı olmalı’

 

IKBY Başkanı Mesut Barzani, Türkiye ve Irak arasındaki Başika gerginliğiyle ilgili "Musul'daki Türk askeri varlığıyla ilgili Ankara ve Bağdat arasında uzlaşı yolu bulunmalıdır. Bağdat’ın rızası olmadan herhangi bir gücün operasyona katılmaması gerektiğini düşünüyoruz" dedi.

 

Barzani, Musul'un doğusunda bulunan ve Peşmerge'nin konuşlandığı Hâzır cephesinde açıklama yaptı ve şu sözleri sarfetti:

 

"Şu ana kadar yapılan saldırılar Musul Operasyonunu birinci aşaması. Bu operasyon Peşmerge ve Irak Ordusu arasında ortak yürütülüyor. Koalisyona desteğinden dolayı teşekkür ediyorum. Tüm silahlı güçleri selamlıyorum. Onlar görevini yerine getirdiler ve IŞİD’i büyük yenilgiye uğratıyorlar. 

 

Şimdiye kadar 200 kilometrekarelik bir alan IŞİD’den kurtarıldı. Tarihte ilk kez Peşmerge kanı, Irak ordusunun kanıyla birleşiyor. Umarız bu operasyon başarıyla sonuçlanır ve en kısa sürede teröristleri sonsuza dek bitiririz. Bundan sonra aramızdaki işbirliğini sürdürmemiz gerekiyor.

 

Musullular merak etmesinler. Operasyonu en az hasarla yürütmeye çalışıyoruz. Sığınmacıların evlerine sağ salim dönmelerini umut ediyoruz. Irak ordusunun operasyondaki rolü belli, Peşmergeninki de belli. Irak Ordusu ne zaman Peşmergenin yardımına ihtiyaç duyarsa bu yardımı bulacak. Operasyonun en kadar süreceğini şimdiden görmek mümkün değil. Ancak ne kadar sürerse sürsün, biz hazırlıklıyız.

 

Musul'daki Türk askeri varlığıyla ilgili Ankara ve Bağdat arasında uzlaşı yolu bulunmalıdır.  Bağdat’ın rızası olmadan herhangi bir gücün operasyona katılmaması gerektiğini düşünüyoruz."

 

Barzani, kurtarılmış bölgeler ve Peşmergenin orada kalıcı olup olmayacağı yönündeki soruya şöyle yanıt verdi:

 

"Hendekler IŞİD’e karşı savunma amaçlı, burada başka bir hedef yok. Peşmerge kurtarılan bölgelerin güvenliğini sağlayacak. Daha sonra tüm bölgelerin durumu Bağdat ile anlaşmalı olarak belirlenecek. Musullulara mesajımız şu: Peşmerge güçleri sizi IŞİD’in teröründen kurtarmaya geliyor. Sizin can güvenliğinizi sağlamak ve sizi daha iyi bir geleceğe kavuşturma için geliyor."

 

Kaynak: Al Jazeera