Ankara bombacısının taziye evindekilere operasyon

 

Ankara'da askeri servis araçlarına yönelik hain saldırıyı gerçekleştiren TAK üyesi olduğu belirtilen Abdulbaki Sömer'in ağabeyi Nuri Sömer ile 7 kişi bu sabah polis tarafından yapılan operasyonda gözaltına alındı. Gözaltına alınanların, Sömer'in bir caminin alt katında düzenlenen taziyesine katılanlar arasında bulundukları belirtildi.

Ankara'da geçen çarşamba günü askeri servis araçlarını hedef alan ve yaralılardan memur Adem Dedehayır'ın da bugün yaşamını yitirmesiyle şehit olanların sayısının 29'a çıktığı bombalı saldırıyı gerçekleştiren Sömer için Van'da taziye evi açıldı. İpekyolu İlçesi'ndeki Hacıbekir Mahallesi Esentepe Sokak'taki Esentepe Camii'nin alt katında bulunan taziye eviyle ilgili soruşturma başlatıldı.

Van Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri bu gerçekleştirdiği operasyonda, HDP Van Milletvekili Tuğba Hezer'in de katıldığı Abdulbaki Sömer'in taziyesine gelenlerden 8 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar arasında Sömer'in ağabeyi Nuri Sömer ve bir de imam da bulunuyor.

DBP'li başkanlar evde bulunamadı

Polis operasyonda, DBP İl Eşbaşkanları Ökkeş Kava ve Caziye Duman'ı evlerine de gitti, ancak onları bulamadı. Kava ve Duman, parti binasında bulundu. Polis parti binasının bulunduğu sokağa kapatarak operasyon için beklemeye başlarken, Eş Başkanlar Ökkeş Kava ve Caziye Duman, balkona çıkarak zafer işareti yaptı. Abdulbaki Sömer'in taziyesine katıldığı için hakkında Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatılan HDP Van Milletvekili Tuğba Hezer de parti binasına geldi. Hezer, danışmanı aracılığıyla gazetecilerle görüşmek istemediğini belirtirken açıklamaların genel merkez tarafından yapılacağını iletti.

PKK'lı cenazesi taşımıştı

HDP'li Tuğba Hezer, daha önce de Tunceli'nin Nazımiye İlçesi'nde 27 Ağustos'ta öldürülen 'Destan Rüstem' kod adlı Sıdıka Yıldız'ın 2 Eylül günü Van'da yapılan cenaze töreninde tabutunu taşımış, bu nedenle hakkında 'terör örgütünün propagandasını yapmak' suçundan soruşturma başlatılmıştı. 

Kaynak: DHA