Ana SayfaHaberlerGündem'Aşırılıkçı şiddetin en büyük mağduru Müslümanlar'

‘Aşırılıkçı şiddetin en büyük mağduru Müslümanlar’

 

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moonn, 7 başlıkta hazırladığı aşırılıkçı şiddetle mücadele eylem planını BM Genel Kurulu'na sundu. Genel Sekreter, tüm üyelerden belirlenen 7 başlık bağlamında kendi ulusal eylem planlarını hazırlamalarını istedi.

 

Ban, Genel Kurul'da yaptığı konuşmada aşırılıkçı şiddet ve terörün engellenmesi için yapılması gerekenlere ilişkin görüşlerini üye ülkelerle paylaştı. "Aşırılıkçı şiddet tehlikesi herhangi bir bölge, ırk, din ve milletle sınırlı değildir" diyen Ban, "Dünya genelinde aşırılıkçı şiddetten en fazla mağdur olanların Müslümanlar olduğunu kabul etmeliyiz" dedi.

 

Kısa vadeli politikaların, yönetimsel zaafların, sert cevapların ve sadece güvenlikçi önlemlere odaklanarak insan haklarının ihlal edilmesinin, tehdidi azaltmak yerine artırdığını vurgulayan Ban, "Terör grupları sadece şiddet eylemi peşinde koşmazlar, aynı zamanda sert reaksiyon gösterilmesi için de uğraşırlar" diye konuştu.

 

Ban, "düşüncesiz politikaların" halkları birbirine düşüreceğini, marjinal grupları yabancılaştıracağını ve bunun "düşmana fayda sağlayacağını", sürekli korkuyla yaşanamayacağını, serin kanlı ve sağduyulu eylemlere ihtiyaç olduğunu söyledi.

 

Önleyici politikaların önemine vurgu yapan Ban, hazırladığı planın, yoksulluk, ayrımcılık, kötü yönetim, hak ihlalleri gibi temel sorunlara eğilen ve çözüm için diyalog, iyi yönetim, eğitim, cinsiyet eşitliği ve bölgeler arası eşitliğin sağlanması gibi konuları içerdiğini kaydetti.

 

7 başlık altında 79 farklı tavsiyeden oluşan planda, IŞİD ve Boko Haram gibi örgütlerin en çok savaşçı devşirdiği bölgelerde eğitim ve insan hakları gibi alanlarda imkânların, fırsatların genişletilmesi öneriliyor. 

 

BM'ye göre 100 farklı ülkeden aşırılıkçı grupların safında Libya, Yemen, Suriye, Irak ve Afgansitan'da savaşanların sayısı 30 bine ulaşmış durumda. 

 

Kaynak: AA

- Advertisment -