Bakan Işık: Kırmızı çizgilerimiz aşılırsa…

 

28’inci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı birliklerine ait tank, tank kurtarıcı ve iş makinaları, Ankara ve Çankırı'dan Silopi'ye sevk edildi. 

 

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, A Haber'e yaptığı açıklamada konuya ilişkin şu açıklamarı yaptı:

 

"Türkiye'nin kırmızı çizgileri aşılır da bu noktada da eğer karşımızda bir kayıtsızlık görürsek o zaman Türkiye durumu değerlendirmek zorunda kalır. Ama şu anda en önemli önceliğimiz, Türkiye'nin kırmızı çizgilerinin aşılmaması ve Türkiye'nin bütün yaptığı faaliyetleri, Irak yönetimi ile de koordine ederek yapması, önceliğimiz bu." 

 

"Bölgemizde önemli gelişmeler var. Bir taraftan Türkiye'nin içerisinde çok ciddi bir terörle mücadele var, diğer yandan da sınırımızın hemen diğer tarafında önemli gelişmeler var. Bütün bu gelişmelere hazırlıklı olmak açısından yapılan bir çalışma bu. Türkiye her türlü ihtimale önceden hazırlık yapmak durumunda, bu hazırlıkların bir parçası." dedi.

 

Erdoğan, Telâfer'i hatırlatmış, 'Silopi' mesajı vermişti

 

Türkiye'nin Irak sınırında yer alan Silopi, IŞİD'e karşı operasyon başlatılan Musul'a en yakın Türkiye ilçesi. Ankara, IŞİD'in elinde olan Türkmen bölgesi Telâfer'de Şii Haşdi Şâbi milislerinin bir katliam yapabileceğinden endişeli. Cumhurbaşkanı Erdoğan da 29 Ekim'deki Cumhuriyet Bayramı resepsiyonunda bu endişeyi tekrarlamış ve "Haşdi Şabi burada eğer böyle bir terör estirirse kesinlikle buna olan cevabımız bizim farklı olur. Biz zaten şu anda Dohuk'ta varız ama Dohuk mevcutla değil daha da desteklenme noktasında da Silopi'de ayrıca şu anda konuşlanmış vaziyetteyiz. Daha da bunu yoğunlaştırmak gibi bir gayretin içerisinde de olacağımızı ayrıca ifade etmek isterim.

 

Kaynak: Al Jazeera

Önceki İçerikBlinken: Türkiye’nin 15 Temmuz hissiyatını anlamadık
Sonraki İçerikYepyeni bir fikir (!) olarak cumhuriyetçilik (*)