Davutoğlu: Önemli adımlar attık

 

İran'a resmi ziyarette bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu için Sadabad Sarayı'nda, resmi tören düzenlendi. İki ülke ulusal marşlarının çalınmasının ardından Başbakan Davutoğlu, tören kıtasını selamladı. Tokalaşarak gazetecilere poz veren Cihangiri ve Davutoğlu, daha sonra baş başa görüşmeye geçti. Davutoğlu ve Cihangiri heyetler arasında yapılan görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi. Davutoğlu buradaki konuşmasında iki ülkenin ortak tarihine ve emellerine vurgu yaparak şu sözleri sarf etti:

 

"Bazı konularda farklı görüşlere sahip olabiliriz ama tarihimizi ve coğrafyamızı değiştiremeyiz. Bu tarih, kadim bir komşuluk tarihidir. Coğrafyamız da birbirini tamamlayan coğrafyalardır ve gerek özel, baş başa görüşmemizde gerekse heyetlerarası görüşmede bu yeni dönemi nasıl şekillendireceğimiz konusunda önemli adımlar attık."

 

"İkili ilişkilerdeki büyük potansiyeli değerlendirirsek, bölgemizde şu anda söz konusu olan istikrarsızlıkları, terör tehdidini ve kardeş kavgasını da engellemek üzere ortak bir zeminde buluşmamız kolaylaşır. Bölgemizdeki kardeş kavgasının sona ermesi, etnik ve mezhep çatışmalarının durması için Türkiye ve İran'ın ortak bazı perspektifler geliştirmesi büyük bir önem taşır. Bölgenin kaderini bölge dışı aktörlere bırakamayız."

 

Başbakan Davutoğlu'nun akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile basına kapalı bir görüşme gerçekleştirmesi öngörülüyor.

 

Davutoğlu ardından Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi'nde konuşma yapacak.  

 

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Ulaştırma-Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, AK Parti Genel Sekreteri Abdulhamit Gül ile AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan da Başbakan'ın gezisine eşlik ediyor.

 

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ve İran Petrol Bakanı Bijen Zengene de törende yer aldı.

 

Kaynak: AA

Önceki İçerik‘Obama ile koordinatları bile belirledik’
Sonraki İçerikYahudi Soykırımı [Holokost] failleri üzerine görüşler-11