Bono’dan Türkiye’ye övgü

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Suriyeli sığınmacıları ziyaret etmek için Türkiye'de olan U2 Grubu'nun solisti Bono ve ABD'li Kongre üyelerinin aralarında bulunduğu heyeti, Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

 

U2'nun solisti Bono, kabulde bir konuşma yaparak, Türk halkının Suriyeli sığınmacılar için gösterdiği nezakete vurgu yaptı.

 

"Türk halkının nezaketinden çok onur duydum" diyen Bono, şöyle devam etti:

 

"Bu sizin yaptığınız aslında sıra dışı bir şey, bir nezaket dersi. Senelerdir süren bu çatışma esnasında, bu ülkenin tüm şehirlerinde, tüm ilçelerinde insanlar ağırlandılar. Onlar komşularına kapılarını açtılar, savaşın getirdiği tüm zorluklara rağmen insanlara kapılarını açtılar. İkinci olarak açtığınız okullar, tüm dünyaya ders niteliğinde. Eminim ki bu yaşananlar, insanları gerebilir ve bıktırabilir ancak yine de pes etmiyorlar ve bence dünya, bu yaşananların Türk toplumu üzerinde yarattığı stresi anlamalı. Ben buraya bunları öğrenmeye geldim."

 

"Dünyada zirvede olan ülkesiniz"

 

Türkiye'nin mültecileri ağırlama konusunda dünyada zirvede olduğuna işaret eden Bono, şu ifadeleri kullandı:

 

"Siz mültecileri ağırlama konusunda, dünyada zirvede olan ülkesiniz. Birçok insan bilmez ama bu listedeki ilk on ülkenin beşi Afrika ülkesi. Yakınlarda Somali sınırındaki 20 senelik kampa gittim. Burada doğanlar var ve bu nüfusla ne yapacaklarını bilmiyorlar. Siz burada Türkiye'de bambaşka bir model uyguluyorsunuz ve sizin bunu nasıl başardığınızı, bu modeli anlamamız lazım. Eminim ki eksiklikler vardır fakat gurur duyulacak çok fazla iş yapılıyor."

 

Bono, "Davutoğlu'nun, Londra'daki mülteci kongresinde, kalpten bir konuşma yaptığına, sadece bir durum analizi yapmadığına" vurgu yaparak, "Sizin verdiğiniz ders, bir komşuluk dersi ve bizim de bu komşulukta yer almamız gerekiyor" dedi.

 

Başbakan Davutoğlu da Suriye'deki kriz dolayısıyla Türkiye'ye gelen sığınmacılar konusunda edindikleri tecrübeyi paylaşabileceklerini, ancak bundan daha önemlisinin duyguları paylaşmak olduğunu bildirdi.

 

Türkiye-AB Zirvesi'nde 2,7 milyon mülteci ağırlayan bir milletin başbakanı olarak gurur duyduğuna işaret eden Davutoğlu, Türkiye'de bir tane bile Suriye karşıtı, Arap ve mülteci karşıtı eylem olmadığına dikkati çekti.

 

Muhalefetin Suriyeli sığınmacılarla ilgili eleştirileri olduğunu belirten Davutoğlu, "Hatta seçimlerden önce 'iktidar olursak tüm mültecileri geri göndereceğiz' dediler. Ancak halktan yana bir eleştiri yoktu. Sizin orada bulunmanız, bir hediye. Özellikle Suriyelilerin sesleri duyulsun istiyoruz" diye konuştu.

 

Başbakan Davutoğlu, şu ana kadar sadece kamplar için 10 milyar dolar harcandığına değinerek, şunları kaydetti:

 

"Kamplarda 300 bin insan mevcut. Geri kalanın çoğunluğu şehirlerde yaşıyor. Öğleden önce Türk öğrencilere, öğleden sonra Suriyeli öğrencilere eğitim veren okullarımız var. 100 binden fazla Suriyeli bebek hastanelerimizde doğdu. Onlar da ailemizin birer üyesi ve inanıyorum sizin oraya gitmenizle sesleri daha çok duyulacaktır."

 

Kaynak: AA, Al Jazeera