Boris Johnson yoğun bakıma kaldırıldı

 

Başbakanlık'tan yapılan açıklamada, Johnson'ın sağlık ekibinin tavsiyesi üzerine yoğun bakıma kaldırıldığı yer aldı.

 

BBC Politika Editörü Laura Kuenssberg kararın, gerekmesi ihtimaline karşı Johnson'ı solunum cihazına yakın tutmak için alındığını aktarıyor.

 

BBC Bilim ve Sağlık Muhabiri James Gallagher, Johnson'ın bilincinin açık olduğunu ve solunum cihazına bağlı olmadığını belirtiyor.

 

BBC Politika Muhabiri Chris Mason ise Johnson'a yoğun bakıma girmeden önce oksijen verildiğini söylüyor.

 

Buckingham Sarayı'ndan yapılan açıklamaya göre Kraliçe 2. Elizabeth, Johnson'ın durumuyla ilgili düzenli olarak bilgilendiriliyor.

 

27 Mart'ta koronavirüse yakalanan ve ateşinin düşmemesi nedeniyle dün hastaneye kaldırılan İngiltere Başbakanı Boris Johnson, 6 Nisan günü öğlen saatlerinde sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "rutin testler için hastaneye gittiğini ve kendisini iyi hissettiğini" yazmıştı.

 

İngiltere Yerel Yönetim ve İskan Bakanı Robert Jenrick COVID-19 nedeniyle dün gece hastaneye kaldırılan Başbakan Boris Johnson'ın hastanede birkaç gün daha kalmasının ihtimal dışı olmadığını, ancak "kısa süre sonra" başbakanlık ofisine dönmesini beklediklerini belirtmişti.

 

BBC Politika Editörü Laura Kuenssberg, Başbakan Johnson'ın Dışişleri Bakanı Dominic Raab'dan yerine vekalet etmesini istediğini aktarıyor.

 

Raab, Johnson'ın Pazar akşamı hastaneye kaldırılması üzerine Pazartesi sabahki kabine toplantısına da başkanlık yapmıştı.

 

Raab: Johnson'ın koronavirüse karşı planını uygulamaya devam edeceğiz

 

Johnson'ın yoğun bakıma kaldırılması konusunda bir açıklama yapan Dışişleri Bakanı Raab hükümetin, Johnson'ın koronavirüsü yenme planını uygulamaya devam edeceğini söyledi.

 

Raab, "Başbakan güvenilir ellerde ve onun gösterdiği doğrultuda ilerlemeye odaklanacağız" dedi.

 

27 Mart'ta, 55 yaşındaki Boris Johnson'ın koronavirüs testinin pozitif çıktığı açıklanmıştı. Johnson o günden beri tedavi görüyor.

 

Çoğu kişide belirtiler 10 gün içinde geçse de Johnson'ın belirtileri kötüleşti.

 

İngiltere'de ana muhalefetin yeni lideri Keir Starmer, Başbakan Boris Johnson'ın yoğun bakıma alınmasıyla ilgili Twitter üzerinden bir mesaj paylaştı.

 

Cumartesi günü İşçi Partisi liderliğine seçilen Starmer, "Korkunç derecede üzücü bir haber. Bu son derece zor dönemde bütün ülkenin iyi dilekleri, Başbakan ve ailesiyle" dedi.

 

Bir siyasi liderin ülkeyi yönetemeyecek kadar hasta olması sık rastlanan bir durum değil.

 

İngiltere'de bu örnek en son 2003'te, Başbakan Tony Blair kalp şikayetleri nedeniyle hastaneye kaldırıldığında yaşanmıştı.

 

 

Yoğun bakım, Johnson'ın sağlık durumu hakkında en net gösterge

 

Yoğun bakımlarda doktorlar en kötü durumdaki hastalarla ilgilenirler. Yani Johnson'ın yoğun bakıma kaldırılması, ne kadar hasta olduğu konusunda en net gösterge.

 

Durumuna dair tüm detayları bilmiyoruz fakat bize bilincinin açık olduğu ve solunum cihazına bağlandığı söylendi.

 

Yoğun bakımdaki her hasta solunum cihazına ihtiyaç duymuyor. Fakat üçte ikisi ilk 24 saat içinde bir süreliğine ihtiyaç duyuyor.

 

Bu ciğerlere saldıran, zatürre ve solunum zorluğuna yol açan bir hastalık. Covid-19 hastalarının bedenleri, kana yeterli miktarda oksijen geçirerek organlara ihtiyaç duydukları oksijeni ulaştırmakta zorlanıyor.

 

Covid-19'un henüz bir ilacı yok fakat deneysel aşamada olan çok sayıda ilaç adayı var.

 

Johnson'ın tedavisi, bedeni virüsle savaşırken organlarına yeterli miktarda oksijen gidip gitmeyeceğine bağlı.

 

 

 

 

 

 

Önceki İçerikSağlık meslek örgütleri bilim kurulunda olmak istiyor
Sonraki İçerikAptallar gemisi