“ByLock’un yazılımcısı” tutuklandı

 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Mehmet Şenay Baygın tarafından Gülen örgütünün şifreli yazışma uygulaması ByLock programına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanması talebiyle hâkimliğe sevk edilen İhsan T.'nin işlemleri tamamlandı. İstanbul 9. Sulh Ceza Hâkimliği, şüpheli İhsan T.'nin "terör örgütüne üye olmak" suçundan tutuklanmasına karar verdi.

 

ByLock'a ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında, programın yazılımcısı olduğu belirlenen İhsan T. gözaltına alınmıştı. Emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na getirilen şüpheli, savcılık sorgusunun ardından tutuklanması talebiyle nöbetçi hâkimliğe sevk edilmişti.

 

AA'ya göre, şüphelinin TÜBİTAK'ta uzman araştırmacı olarak çalıştığı, daha sonra Marmara Üniversitesi'ne yardımcı doçent kadrosuyla atandığı, buradan da 15 Temmuz darbe girişiminin ardından görevinden uzaklaştırıldığı öğrenildi.

 

TÜBİTAK'taki görevinde "kriptoloji konusunda özel yeteneklere sahip üst düzey görevde bulunan" şüphelinin, bu konuda devlet sırrı niteliğinde çok sayıda projede çalıştığı belirtildi.

 

Şüphelinin, iş yerinde örgütün "sohbet abiliği"ni yaptığı, TÜBİTAK'taki personelle ilgili bilgi topladığı, Gülen örgütünden firari olarak aranan Şerif Ali Tekalan, Hayrettin Bahşi ve Yahya Serin'le bir dönem birlikte kaldıkları kaydedildi.

 

Kaynak: AA