“Çatlasalar da patlasalar da onlara cevap vermeyeceğim”

 

Balıkesir'in Gönen ilçesindeki Cumhuriyet Meydanı'nda seçim otobüsü üzerinden halka hitap eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Anayasa değişikliğiyle üstünlüğün hukukunu getirmek istiyorlar" dedi. Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanı, başbakan yardımcıları, bakanlar, valiler, kaymakamlar ve hâkimlerin partili olduğu bir ülkede demokrasiden söz edilemeyeceğini söyledi.

 

Kılıçdaroğlu, herkesin sandığa giderken düşünmesi gerektiğini belirterek, "Ben dâhil hepimizin düşünmesi lâzım. Bunun bir parti, kişi ya da seçimle ilgisi yok. Bu, bir memleket, demokrasi, itibar meselesi. Biz 80 milyonu tek adama teslim edecek miyiz? 'Hayır' diyeceğiz çünkü babalarımız, dedelerimiz, bize 'Akıl akıldan üstündür' dedi. Babalarımız, dedelerimiz, bize 'Oturun istişare edin, bir büyüğe, bilene danışın, konuşun, anlaşın, uzlaşın, memleket sorunlarını çözün' diye öğrettiler" ifadelerini kullandı.

 

"Mustafa Kemal Atatürk tek adam değildi, herkesin önderiydi"

 

Ülkenin geleceği için demokrasinin güçlenmek zorunda olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

 

"Sandığa gideceğiz, 'hayır' oyu kullandığımız zaman bu ülkeye en büyük faydayı, hayrı yapacağız. Hep birlikte eğer bu kararı alabilirsek emin olun dünyaya, 'Türkiye Cumhuriyeti'nin vatandaşları, devletin bütün baskılarına, imkanlarına rağmen demokrasiden yana oldu, demokrasiyi güçlendirdi' diyeceğiz. 'Ben ülkemde demokrasi istiyorum arkadaş' diyecek. Demokrasiyi güçlendirmek için mücadele edeceğiz, bunun için mücadele edeceğiz. Bunun için çaba harcıyoruz zaten. Eğer demokrasiyi güçlendirirsek dünyada itibarımız artar. Tek adam rejimi için, 'Mustafa Kemal Atatürk de tek adamdı' diyorlar. Asla ve asla tek adamlığa soyunmadı. Bunu söyleyenler, Gâzi Mustafa Kemal Atatürk'ü tanımıyorlar. Mustafa Kemal Atatürk, Erzurum Kongresi'nde, Sivas Kongresi'nde, 23 Nisan 1920'de Meclis açıldığında tek adam değildi. O bir önderdi ama herkesin önderiydi. Hep birlikte karar aldılar."

 

"Atatürk'e verilmeyen yetkiyi bir kişiye vereceğiz"

 

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, 1924 Anayasası görüşüldüğünde Atatürk'e Meclis'i fesih yetkisi verilmek istendiğini hatırlatarak, "Fakat 'Bizi buraya Türk milleti getirdi, Gâzi Mustafa Kemal Atatürk Meclis'i feshedemez' dediler ve bu kararı aldılar. Şimdi biz bu yetkiyi 2017'de bir kişiye vereceğiz. Gâzi Mustafa Kemal Atatürk'e verilmeyen yetkiyi bir kişiye vereceğiz" değerlendirmesini yaptı.

 

Hangi gerekçeyle 80 milyonun seçtiği TBMM'yi, milli iradeyi feshetme gereği duyulacağını soran Kılıçdaroğlu, "Bir akıllı adamın çıkıp bana bunun gerekçesini anlatması lâzım. Seçim meydanlarına çıkıyorlar, sabah, öğleden sonra, ikindi Kılıçdaroğlu. Arkadaşlar başka derdiniz yok mu? Anayasa değişikliğini neden anlatmıyorsunuz millete? Ben şu kanaate vardım; ben olmasam onlar miting de düzenleyemeyecekler. İstiyorlar ki onlara, her eleştirilerine cevap vereyim. Ben, millete söz verdim, ahdettim ki hiçbir zaman kısır çekişmelerin içine girmeyeceğim. Çatlasalar da patlasalar da onlara cevap vermeyeceğim" diye konuştu.

 

Kemal Kılıçdaroğlu, Celal Bayar'ın kızı Nilüfer Gürsoy'un "Mustafa Kemal Atatürk, hiçbir zaman tek adamlığı istememiştir" açıklamasını yaptığını aktararak, şöyle devam etti:

 

"Bunu Demokrat Parti ocağında yetişen bir kişi söylüyor. Çünkü Demokrat Parti'nin Cumhuriyet, Atatürk, demokrasi, bayrak ve vatanıyla bir sorunu yoktu. Şimdi Nilüfer Gürsoy, 'Cumhuriyet ve demokrasi tehlikededir' diyor. Birisi kalkıp açıklama yapıyor, 'Halk, 16 Nisan'da sandığa yeni bir devlet kurmak için gidecek' diye. Sormak istiyorum, senin Türkiye Cumhuriyeti devletiyle ne alıp veremediğin var? Sen Türkiye Cumhuriyeti devletinden ne istiyorsun? Buna cevap veriyorlar mı? Ona söylüyorum, kulakları duysun. Türkiye Cumhuriyeti devletini, İstiklâl Marşı'nı, bayrağımı, vatanımı seviyorum ve sizin getirdiğiniz anayasa değişikliğine 'hayır' diyorum."

 

Halka ve Allah'a güvendiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, 16 Nisan'da yeni bir demokrasi destanı yazılacağına inandığını belirtti.

 

"Yetkisi alınmış bir parlamento, güçlü bir parlamento değildir"

 

Herkesin sandığa gitmesi gerektiğine dikkat çeken Kılıçdaroğlu, "Eşiniz 16 Nisan'da 'Bugün arkadaşlar kahvede bekliyor, gidip konken oynayayım' derse sakın izin vermeyin. Tutun kolundan doğru sandığa götürün. Sadece eşinizi değil, kardeşinizi, dayınızı, amcanızı, yeğeninizi. Bu bir seçim değil, bir partiye, bir kişiye oy vermeyeceğiz. Demokrasiyi oyluyoruz. Demokrasiden yana mı, tek adam rejiminden yana mı oy kullanacağız?" dedi.

 

"Her türlü yolsuzluğu yapsalar dahi hesap sorulamayacak bir düzen getiriyorlar" iddiasında bulunan Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"Mütedeyyin kardeşlerime sesleniyorum. Kul hakkı yemenin en büyük günah olduğunu en iyi siz bilirsiniz. Kul hakkı yiyenden hesap sorulmayacaksa ne yapılacak? Yolsuzluk yapana 'Neden yolsuzluk yaptın?' diye soru dahi sorulmayacaksa buna nasıl gidip 'evet' diyeceksiniz? Bir Allah'ın kulu çıkıp bana bunu anlatsın. Yolsuzluk yapan, tüyü bitmemiş yetimin hakkını yiyen bir bakana, başkan yardımcısına ben TBMM'de soru dahi soramayacağım. Böyle bir düzen getiriyorlar. Meclis kürsüsüne çıkıp 'Neden bu işi böyle yaptınız?' diyemeyeceğim."

 

"187 trilyonu 50 milletvekiline vereceğine Gönen'in pirinç üreticisine versene"

 

Yeni anayasayla milletvekili sayısının 600'e çıkarılacağını ifade eden Kılıçdaroğlu, "Bunun size faturası en az 187 trilyon lira. Bu 187 trilyonu 50 milletvekiline vereceğine Gönen'in pirinç üreticisine, süt üreticisine, çiftçisine, emeklisine versene. Üretiyor, hiç değilse alın teri döküyor, ona ver kardeşim o zaman bu parayı. 'Hayır' diyor, 'Güçlü parlamento'. Ne demek güçlü parlamento? Yetkisi alınmış parlamento, güçlü parlamento değildir" açıklamasını yaptı.

 

Kılıçdaroğlu, "Bu anayasa değişikliği gelirse istikrar gelecek" sözlerine de değinerek, "Sanki 15 yıldır memleketi başka biri yönetiyor. Siz yönetiyorsunuz. 'Bu gelirse terör bitecekmiş. Sanki 15 yıldır başkaları iktidarda. 15 yılda hangi kanunu çıkaramadınız, hangi kararı alamadınız? Neden bunu getiriyorsunuz? Gerçekten çıkıp bunu millete anlatamıyorlar. Millete anlattıkları tek konu var, o da benim. Onu da ben sizin takdirinize sunuyorum" diye konuştu.

 

Kaynak: AA

Önceki İçerikTrump ters köşe yapar mı?
Sonraki İçerikABD’nin ilk Müslüman kadın yargıcı ölü bulundu