Çavuşoğlu: Kerry ‘YPG güvenilmez’ dedi

 

Çavuşoğlu, Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te, Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısı'nın ortak bildirisinin imzalanmasının ardından mevkidaşlarıyla birlikte basın toplantısında konuştu.

 

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile telefonda görüştüklerini hatırlatan Çavuşoğlu, “Kendisinin de YPG’nin güvenilmez olduğunu söylemesinden memnun olduk. Sonuçta Amerika’dan da her ne kadar çelişkili açıklamalar gelse de bu konuyu anlamaya başlaması önemli bir gelişmedir” dedi.

 

ABD tarafından yapılan bazı açıklamaların “çelişkili ve karmaşık” olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, “ABD gibi bir ülkenin teröre ve terör örgütlerine bakışı çok net olmalıdır. Bunu ABD’li müttefiklerimize çok açık şekilde söylüyoruz. En azından John Kerry’den dün YPG konusundaki fikirlerinin kısmen de olsa değiştiğini duymak biz mutlu etti” diye konuştu.

 

Çavuşoğlu, Ankara’daki saldırıda 28 vatandaşın hayatını kaybettiğini ve 80’den fazla kişinin yaralandığını hatırlattı. Çavuşoğlu, “Elimizdeki bulgular bu vahşi saldırının PKK, PYD bağlantılı kişilerce gerçekleştirildiğini ortaya koyuyor. Esasen biz öteden beri YPG, PYD ve PKK arasında farkın olmadığını söyleyegeldik ve bunun da uluslararası camia tarafından iyi anlaşılması gerektiğini vurguladık” diye konuştu. 

 

Çavuşoğlu, basın toplantısının soru cevap bölümünde kendisine Ankara’daki saldırı sonrasında diğer ülkelerin YPG’ye yönelik tutumlarının değişip değişmediğinin sorulması üzerine, 'terör örgütlerin arasında ayrım yapan ülkelerin olduğunu' belirterek, şöyle devam etti:

 

“Maalesef seküler terörist daha iyi, radikal terörist daha kötü diye bir anlayış var. Bu da çok büyük bir yanlıştır. Terör örgütleri arasında ayrım yapmak aslında dolaylı olarak terör örgütlerine destek vermektir. DAEŞ terörü ile mücadele etmek için YPG gibi terör örgütlerine sığınmak her şeyden önce acizliğin göstergesidir. ‘Uluslararası örgütler, NATO, koalisyonun içindeki 65 ülke bir terör örgütünü olan DAEŞ’le mücadele edemiyoruz. O yüzden 'Umudumuzu başka bir terör örgütü olan YPG’ye bağlıyoruz.’ Bu acizliktir, çok büyük bir yanlışlıktır. Bu hatadan herkesin bir an önce dönmesi gerekiyor. Özellikle müttefikimiz olan ABD’nin bu hatadan bir an önce dönmesi gerekiyor. Hatayı kabul etmek erdemdir.”

 

Beyaz Saray'ın açıklaması: "Biz failleri tespit edemedik"

 

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Yardımcısı Ben Rhodes, ABD’nin henüz Ankara saldırısının faillerini tespit edemediğini ancak YPG’ye Türkiye’yi hedef almaması yönünde baskı yaptıklarını söylemişti. ABD Dışişleri Sözcüsü John Kirby de, "YPG'ye desteğe devam" mesajı vermiş, YPG'liler için 'cesur Kürt savaşçılar' diye bahsetmişti.

 

Perşembe günü aralarında ABD Büyükelçisi John Bass'in de olduğu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesinin büyükelçileri Türk Dışişleri Bakanlığı'na davet edilmiş, saldırıyla ilgili bilgi ve belgeler kendileriyle paylaşılmıştı. Başbakan Ahmet Davutoğlu saldırıyı PKK'nın Suriye kolu PYD'nin silahlı kanadı YPG mensubu Salih Necar'ın, PKK mensuplarıyla birlikte yaptığının "kesin bir şekilde ortaya çıktığını" açıklamıştı. Saldırıyla ilgili şu ana kadar 14 kişi gözaltına alındı ancak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "Bu 14 ile kalmayacak, gerisi de gelecektir" dedi.

 

ABD ile ilişkiler YPG kıskacında 

 

Ankara'daki saldırının YPG üyesi bir Suriyeli tarafından gerçekleştirildiğinin anlaşılmasından sonra Başbakan Ahmet Davutoğlu, YPG'yi terörist olarak görmeyen ABD'ye yönelik sert mesajlar vermişti.

 

ABD'nin PYD/YPG politikasında ise bir değişiklik yok. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Maride Harf, Ekim 2014’te PYD’yi terör örgütü olarak görmediklerini açıklamıştı.

 

Washington yönetimi Eylül 2015’te, PYD’nin silahlı kanadı YPG’yi de terör örgütü olarak görmediğini ilân etmişti. Bu açıklamayı da ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby yapmıştı.

 

Kirby’ye ülkesinin bu tavrı geçtiğimiz hafta tekrar sorulduğunda da, "PYD'yi terör örgütü olarak görmüyoruz" görüşünü değiştirmediklerini tekrarlamıştı.

 

Kaynak: AA, Al Jazeera