Ana SayfaHaberlerGündemErdoğan: İstifalarını en kısa sürede vereceklerine...

Erdoğan: İstifalarını en kısa sürede vereceklerine…

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Nijerya Devlet Başkanı Muhammadu Buhari'yla görüştü. Görüşmenin ardından Erdoğan ve Buhari basın açıklaması yaptı. Cumhurbaşkanı basın açıklamasında Nijerya'yla işbirliğinin güçlendirileceğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan FETÖ örgütü konusunda Nijerya'dan işbirliği beklediklerini söyledi.

 

İSTİFA SORUSUNA YANIT

Cumhurbaşkanı Erdoğan belediye başkanlarının istifalarının sorulması üzerine, "Üç belediye başkanımızın istifalarını en kısa zamanda vereceklerine inanıyorum. İlgili arkadaşlarımız görüşmelerini yaptılar ve şu anda da zannediyorum bu istifayı vermenin hazırlığı içindeler. Aksi takdirde gereği neyse yapılacaktır. İlgili kurumlarımız bu konuyla ilgili kararını vermiştir.

 

Şu anda bizim sürecimiz arkadaşlarımızla ilgili özellikle bir olumsuzluk sürecini tahrik etmek değil tam aksine teşkilatımızın bu konuda varmış olduğu bir karar sürecidir. Bu karar sürecini biz kendileriyle de değerlendirdik böyle bir adımın atılması gerektiğini söyledik. Çünkü biz sıradan bir parti değiliz, bu sıradan bir hareket de değildir, bu bir davadır, bu davanın içerisinde yer alan arkadaşlarımız bu davanın nasıl çalıştığını çok iyi bilirler ve gereğini yaparlar, yapmaları lazım. Bunu kendilerine zaten tebliğ ettik. Ben Başbakan arkadaşım ve konuyla ilgili sorumlu genel başkan yardımcım." dedi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları: Sayın Cumhurbaşkanının çok yoğun programına rağmen ülkemize gelmesinden memnuniyet duyuyorum. Nijerya nüfusu ekonomisi ve muazzam potansiyeliyle küresel bir aktördür. Nijerya nüfusu ve yüzölçümüyle Afrika'da sözü dinlenen durumda. Ekonomik potansiyeli de yüksek durumda. BM Barış Gücü'ne en çok katkı sağlayan 10 ülkeden biridir. Nijerya'yla tam bir dayanışma içerisindeyiz. Biraz önceki görüşmelerimizde savunma ve eğitim başta olmak üzere birçok konuda fikir alışverişinde bulunduk. Geleceğe yönelik adımları görüşme fırsatımız oldu.

 

Nijerya terör örgütleriyle nasıl bir mücadele yapıyorsa Türkiye de terörle mücadele ediyor. Boko Haram oradaki mazlum insanların hayatına mal oldu. Bu terör örgütü nedeniyle 1,5 milyon insan yerlerinden edildi. Bizim nazaramızda Boko Haram ile FETÖ arasında hiçbir fark olmadığını ifade etmek istiyorum.

Biz de Nijerya makamlarından geçen yıl 250 vatandaşımızı şehit eden FETÖ konusunda aynı işbirliğini bekliyoruz. FETÖ'nün eğitim kurumlarını militan devşirmek için kullandığını biliyoruz.

 

Ticaret konusunda Nijerya'yla olan bir milyar 245 milyon doların üzerine çıkacağımıza inanıyorum. Nijerya'nın kalkınmasında Türk girişimciler görev almaya hazırdır. Nijerya 182 milyon nüfusuyla tüm kıtanın en önemli güç merkezlerinden biri. Aynı zamanda çok dinamik bir ekonomiye sahip. TİKA Nijerya'da ofis açmayı planlıyor.

 

"ÇOK BÜYÜK BİR POTANSİYELE SAHİBİZ"

Cumburbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ardından konuşan Nijerya Devlet Başkanı Muhammadu Buhari, "Çok büyük bir potansiyele sahibiz" dedi.

- Advertisment -