Erdoğan: Ne Dolmabahçe mutabakatı?

 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Adana'da, Enerjisa Tufanbeyli Termik Santrali açılış töreninde konuştu.

 

"Gerçek Türkiye fotoğrafı işte bu eserlerdir" diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

 

"Türkiye'ye bakınca sadece hendekleri görenler, bunlara sesleniyorum, 'Bu hendekleri kazdıranlara bakın' diyorum. Türkiye'ye bakınca, sadece terör olaylarını görenler, o olayların müsebbibi olan, örgütü besleyen, teşvik eden ve destekleyenlerdir. Türkiye'ye bakınca sadece Suriyelileri, sadece çaresiz göçmenleri görenler, o insanların ülkelerini yaşanmaz hale getirenlerdir. Halbuki gerçek Türkiye, üreten Türkiye'dir, büyüyen Türkiye'dir, her alanda tarih yazan Türkiye'dir. Adana'ya, Adanalı kardeşlerime işte bu çabalarıyla, gayretleriyle, azimleriyle Yeni Türkiye'nin inşasına verdikleri destek için şükranlarımı sunuyorum."

 

"İktidarın terör örgütüyle bir mutabakatı söz konusu değildir"

 

Siyasi parti başkanlarının, TBMM'nin kuruluşunun 96'ıncı yıl dönümü dolayısıyla özel gündemle toplanan TBMM Genel Kurulu'nda birer konuşma yaptıklarını hatırlatan Erdoğan, şunları kaydetti:

 

"Bir tanesi iç savaştan bahsediyor, terör örgütü arkasında ya. İkide bir, Dolmabahçe mutabakatından bahsediyor. Ne Dolmabahçe mutabakatı? Nereden çıkmış böyle bir şey? Böyle bir mutabakat falan söz konusu değil. Bu iktidarın terör örgütüyle bir mutabakatı söz konusu değildir, olmamıştır."

 

"Karşısına dikilen teferruattır"

 

İthal kömüre karşı olduğuna dikkat çeken Erdoğan santral karşıtlarına da, "teferruat" dedi.

 

"İllâ ithal kömür alalım gayreti içerisinde olanlar var. Ben şahsen ithal kömürün ülkemize gelmesine karşıyım. Niye karşıyım? Cari açığı tahrik ettiği için karşıyım. Benim yerli kömürüm var mı? Var. İthal kömürden 5 kullanacağına bundan 10 kullanırsın ama yerli kömür kullanırsın. Böylece cari açığı düşürürüz."

 

"Bizdeki bazı çevrecilerin kömür, hidroelektrik ve nükleer santraller karşıtı eylemleri hiçbirimizi yanıltmasın. Bunlara çok fazla kulak asmaya da gerek yok. Gereğini yapmak durumundayız. Benim için aslolan milletimin, ülkemin menfaatidir. Bunun karşısına dikilenlerin hepsi teferruattır, bunu bir kenara koyalım. Köprü yaparsın, baraj yaparsın, her şeye bunlar karşı çıkarlar. Ağaç dikersin karşı çıkarlar. Hepsinin karşısındalar."

 

Avrupa'ya seslendi: Gerçek fotoğrafı görmek istiyorsan buraya bak

 

"Ey Avrupa, ey dünya! Eğer Türkiye'nin gerçek fotoğrafını görmek istiyorsan işte buraya bak. Terör sadece bizim değil tüm insanlığın sorunu. Terör olayları üzerinden Türkiye'yi okumaya kalkarsan yanılırsın. Tamamı da siyasi hesapların ürünü, tamamı da ideolojik körlüklerle, çarpıtmalarla, yalanlarla bezeli raporlar Türkiye'yi anlatmıyor, anlatamaz da. Türkiye'yi anlamak için bakacağın yer işte burasıdır. Bu tesis, bu yatırımlar, bu hizmetlerdir."

 

"Birilerinin işine gelmiyor"

 

"Dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline gelmiş Türkiye'nin birilerinin işine gelmediğini çok iyi görüyoruz ve anlıyoruz. Türkiye bugün terör belasıyla karşı karşıyaysa bunun en önemli sebeplerinden birisi; Türkiye'nin ilk 10'a yürüme süreci. Bunlar ülkemizi terör belasıyla bu amacından uzaklaştırmanın gayreti içerisindeler ama biz bu amacı da biliyoruz ve bunu yıkacağız. İhracatını 500 milyar dolara, dış ticaretini 1 trilyon dolara çıkaracak bir Türkiye'nin birilerini oldukça rahatsız ettiği açıkça görülüyor. Savunma sanayinde dışa bağımlılığından kurtulmuş bir Türkiye'ye birilerinin tahammülü olmadığı belli. İşte burada olduğu gibi kendi rezervlerini kullanarak potansiyelini harekete geçirecek, enerji konusunda kaynak çeşitlendirmesini başarmış bir Türkiye, hiç şüphesiz birilerinin işine gelmiyor."

 

"Mankurt diyorum"

 

"Türkiye'nin genç, eğitimli ve dinamik nüfusuyla yükselen bir güç olarak yıldızının parlaması bazı çevreleri endişelendiriyor. Maalesef ülkemizde de bu gerçekleri kavrayamadıkları için aynı üslûpla konuşanlar, aynı amaca hizmet edenler var. Ben bunlara rahmetli Cengiz Aytmatov'dan aldığım ilhamla mankurt (TDK'ya göre; ulusal kimlikten uzaklaşan, içinde bulunduğu topluma yabancılaşan) diyorum. Sevindirici olan; bunların hiçbiri milletimizin de, girişimcilerimizin de, iş adamlarımızın da umurunda değil."

 

"Örgütü besleyen, teşvik eden ve destekleyenler…"

 

Daha sonra toplu açılış töreninde de konuşan Erdoğan, "Türkiye'ye bakınca sadece hendekleri görenler, bunlara sesleniyorum, bu hendekleri kazdıranlara bakın. Türkiye'ye bakınca sadece terör olaylarını görenler, o olayların müsebbibi olan örgütü besleyen, teşvik eden ve destekleyenlerdir. Türkiye'ye bakınca sadece Suriyelileri, sadece çaresiz göçmenleri görenler o insanların ülkelerini yaşanmaz hâle getirenlerdir. Halbuki gerçek Türkiye, üreten, büyüyen Türkiye'dir. Her alanda tarih yazan Türkiye'dir" dedi.

 

 

Kaynak: Al Jazeera