Genelkurmay’dan, Anıtkabirli Instagram paylaşımı yorumları için uzun açıklama

Genelkurmay Başkanlığı, Anıtkabirli Instagram paylaşımının Ayasofya’daki Cuma hutbesine cevap olduğu yorumlarını reddetti.

Ayasofya’nın ibadete açılmasından iki gün sonra Genelkurmay Başkanlığı resmi Instagram sayfasından bir Anıtkabir fotoğrafı paylaştı.

Fotoğraf, TSK’nın Twitter ve Facebook sayfalarından paylaşılmadı. 

Resmi bayram ya da herhangi bir anma gününe denk gelmeyen 26 Temmuz günü #Anıtkabir ve #GaziMustafaKemalAtatürk etiketleri kullanılarak paylaşılan Anıtkabir’de yürüyen askeri bölük fotoğrafının, Ayasofya’daki ilk Cuma namazında Diyanet İşleri Başkanı’nın hutbesine bir cevap olduğu ileri sürüldü.

Fotoğrafı ilk gündeme getiren Oda Tv haberine “Bayram değil, seyran değil, TSK mesaj mı verdi” başlığı attı.

https://odatv4.com/bayram-degil-seyran-degil-tsk-mesaj-mi-verdi-26072016.html

Bu yorumlar üzerine Genelkurmay bugünkü Hürriyet’te Ahmet Hakan’ın köşesinde yayımlanan yazılı bir açıklama yaptı.

Fotoğraf için yapılan dört paragraflık uzun açıklama şöyle:

“26 Temmuz 2020 tarihinde Genelkurmay Başkanlığı Instagram hesabında yayımlanan 1891 görsel içerisindeki bir fotoğraf, gündemdeki bazı konularla ilişkilendirilerek, maksadı aşan ve TSK’yı bir tartışma ortamına çekmeyi hedefleyen yorumlar olarak değerlendirilmelidir.

“Söz konusu fotoğraf, TSK’nın değişik birimlerinde yürütülen eğitim, tatbikat, operasyon, tören gibi faaliyetleri yansıtan ve yayın planı BİR AY ÖNCEDEN belirlenen rutin fotoğraflardan biridir. Bu ve benzeri fotoğrafları gündeme ilişkin konularda mesaj aracı gibi algılamak veya bu şekilde yorumlamak zorlama bir yaklaşımdan ibarettir.

“Her türlü arazi ve hava şartlarında, gece-gündüz demeden terör örgütleriyle mücadelesini kararlılıkla sürdüren, farklı coğrafyalarda 5 büyük operasyonu başarıyla yürüten kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimizi ve onun uyum içinde görev yapan komuta heyetini bu tür tartışmaların içine çekmeye çalışmak iyi niyetli bir yaklaşım değildir.

“Dünyanın ve ülkemizin içerisinden geçmekte olduğu siyasi, sosyal, askeri ve ekonomik iklimde birlik beraberlik içerisinde dikkatli ve uyanık olmak zorunda olduğumuz unutulmamalıdır.”

Önceki İçerikEşcinselle ne alıp veremediğiniz var…
Sonraki İçerikYargıtay 2007’de AK Parti’ye haber göndermiş: ‘Yeni anayasa teklif ederseniz kapatma davası açarız’