HDP’lilerin gözaltı süresi uzatıldı, yemekten zehirlenen Bilgen sadece suyla beslenme kararı aldı

25 Eylül’den beri Ankara Terörle Mücadele Şubesi’nde (TEM) gözaltında tutulan 20 HDP’li siyasetçinin gözaltı süreleri dört gün daha uzatıldı. Gözaltında yediği yemekten zehirlenerek hastaneye kaldırılan Ayhan Bilgen, gözaltı süresi boyunca sadece suyla besleneceğini söyledi, “Yargılandığım tüm dosyaların dinleme ve hazırlıkları Zekeriya Öz ve ekibine aittir” dedi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Terör Suçları Soruşturma Bürosu, 25 Eylül’de gözaltına alınan eski HDP MYK üyeleri ve siyasetçilerin gözaltı sürelerinin dört gün daha uzatılmasını talep etti.

Bunun üzerine 6-8 Ekim olayları soruşturması kapsamında gözaltına alınan, aralarında Sırrı Süreyya Önder, Altan Tan, Ayhan Bilgen ve Ayla Akat Ata’nın da bulunduğu 20 siyasetçi bu sabah saatlerinde Ankara Adliyesi’ne götürüldü.

Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliği, dört günlük ek gözaltı talebini kabul etti. HDP’li siyasetçilerin ifadelerinin alınmasına ise henüz başlanmadı.


Gözaltında tutulan Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, Ankara Emniyeti’ndeki gıda zehirlenmesinden sonra yaptığı açıklamada gözaltı süresi boyunca yalnızca su ile besleneceğini açıkladı.

Bilgen, bu hafta hakkında üç ayrı dosyadan yargılama yapılacağını ve bu dosyaların tamamının Gülenci yapılanmaya yakınlığıyla bilinen eski savcı Zekeriya Öz tarafından hazırlandığını söyledi. Bilgen’in mektubu şöyle:

“Herkese selamlar; hem yaşadığım sağlık sorunu hem de sürece ilişkin kamuoyunun bilmesini istediğim birkaç notu iletmek istiyorum: Hem buradaki görevliler hem de hastane personeli üzerlerine düşeni yaptı. Ama buradaki koşullarda aynı gıdaları almak, tedaviye imkân vermeyecektir. Bu nedenle bundan sonra, gözaltında bulunduğum süreç boyunca sadece su alacağım. Belediyemize kayyım atamayı düşünenler, yüz elli yıl önce Rus askeri valisinin Kars ile ilgili hatıralarını okusunlar. Vali şehri yönetemeyince Şura kurmak zorunda kalmıştı. Son olarak bu hafta görülecek 3 yargılamama ilişkin ise şunu söylemek istiyorum: Hala Türkiye’nin Zekeriya Öz’ün pisliğiyle oynamasını isteyenler, bunun herkese bulaşacağını bilmelidir. Bu hafta boyunca yargılandığım tüm dosyaların dinleme ve hazırlıkları Zekeriya Öz ve ekibine aittir.”

Önceki İçerik‘Devlet aklı’na karşı ortak iyi
Sonraki İçerikKılıçdaroğlu ve Davutoğlu’ndan sonra Babacan da HDP’yi aradı