Ana SayfaHaberlerGündemKerry 24 Ağustos'ta Türkiye'ye geliyor

Kerry 24 Ağustos’ta Türkiye’ye geliyor

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'li mevkidaşı John Kerry'nin 24 Ağustos'ta Türkiye'yi ziyaret edeceğini söyledi. Bakan Çavuşoğlu, TGRT Haber kanalına konuştu.

 

Çavuşoğlu, Avusturya Başbakanı Christian Kern'in "Türkiye ile AB arasındaki müzakereler durdurulsun" şeklindeki açıklamasına da sert tepki gösterdi, Kern'in ifadelerini çirkin olarak niteledi.

 

Kern'den yanıt

 

Çavuşoğlu'nun bu açıklamasından dakikalar sonra Avusturya Başbakanı Kern, Türkiye'ye "açıklamalarında ve eylemlerinde ılımlı olma ve ödevini yapma" çağrısı yaptı.

 

Yunanistan'daki darbeciler

 

Çavuşoğlu, Türkiye'den Yunanistan'a helikopterle kaçan darbeci askerlerin henüz Türkiye'ye iade edilmemesi konusuna da değindi. Orada yargı sürecinin yürüdüğünü belirten Çavuşoğlu, Türkiye'nin beklentisi hemen iade edilmeleri oldu. Bürokratik süreç farklı. O yüzden şimdilik Yunanistan'ı bu konuda eleştirmek için erken" dedi.

 

Kurumlardaki tasfiyeler

 

Çavuşoğlu, devlet kurumları içerisindeki Gülen örgütü mensuplarının tasfiyesinde suçsuzların da açığa alınması veya işten çıkarılmasına ilişkin sürece dair soruya, "Sıfır hata mümkün değil. Bu terör örgütüne bağlı kişileri tespit etmeye çalışıyoruz" dedi.

 

Bakan Çavuşoğlu, "Bunlar kendi adamlarını en iyi yerlere tayin etmek için çaba sarfetmişler. Avrupa misyonlarındaki tüm arkadaşları töhmet altına almak istemeyiz ama hepsi titizlikle değerlendiriliyor. Önce tespit edilmeleri gerekiyor, hata yapmamamız lazım. Tespit ettiğimiz 300'den fazla Gülen örgütü mensubu var. Bir tanesi Kazan'daydı, kaçmış. Japonya'ya gitmiş. Oradaki okullara da gittik, başka yerlerde gördük fakat Japonya'dakini görmedim." diye devam etti.

 

Rusya ile ilişkiler ve Suriye

 

Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin normalleşme sürecine de değinen Çavuşoğlu, "Rusya ile ilişkilerin normalleşmesi gerçekten önemli. Ekonomik, siyasi, bölgesel güvenlik, aynı zamanda bölge ekonomisi için önemli" diye konuştu.

 

Rusya ile Türkiye arasındaki Suriye politikasına dair farklılıklara da değinen bakan, "Tüm bu olan bitenden sonra Suriye halkı Esed'in etrafında birleşmek istemiyor. Rusya ile ikili temaslarımız bundan sonra, esasen bu konulardaki farklılıklarımızı giderme konusunda, yanlış anlaşılmaları giderme konusunda olacaktır" diye konuştu.

 

Bakan Çavuşoğlu, Suriye'de rejim güçlerinin Halep'i kuşattığını ve yeni bir göç dalgasının olası olduğunu belirtti. 

 

Kaynak: TGRT Haber, Reuters

- Advertisment -