Ana SayfaHaberlerGündemKıbrıs müzakereleri sonuçsuz

Kıbrıs müzakereleri sonuçsuz

 

Anadolu Ajansı'nın diplomatik kaynaklara dayandırdığı habere göre, müzakerelerden, Rum tarafının aşırı taleplerde bulunması ve uzlaşmaz tavırlarından dolayı sonuç çıkmadı.

 

Müzakereler, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum lider Nikos Anastasiadis ve BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'nin katılımıyla yürütülüyordu. 

 

Akıncı ve Anastasiadis arasında 7-11 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilen müzakerelerin son gününde Rum lider Anastasiadis, masada Türk tarafının açılımları karşısında zamana ihtiyacı olduğunu söylemiş, BM de müzakerelerin bir hafta aradan sonra 20-21 Kasım'da İsviçre'de yeniden devam edeceğini duyurmuştu.

 

'Rum tarafının talepleri adil değildi'

 

Müzakerelerin sonuçsuz kalmasının ardından bir açıklama yapan KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, Rum tarafının taleplerinin adil olmadığını söyledi ve, "Kıbrıs Rum tarafı sayın Cumhurbaşkanımızın ve ekibimizin bir bütün olarak çözüme yönelik koyduğu performansın ve iradenin yarısını ortaya koymuş olsalardı şimdi başka şeyler konuşuyor olabilirdik" dedi.

 

"Sanki toprak konusu tümden ceplerinde olacakmış gibi bir pazarlık anlayışıyla geldiler. Oysa uzlaşımız ve görüşmemizin mantığı bu değildi" diyen Burcu, Yunanistan'ın tutumunu da eleştirdi:

 

"Bu bir haftalık zaman içerisinde Yunanistan'ın, 'Garantiler iptal edilmezse, Türk askerlerinin adadan çıkacağı takvim de belirlenmezse 5'li konferansa katılmayacağım' açıklamalarını sıkça okudunuz. Bu adeta sonucu toplantıya gitmeden elde etme taktiği olarak önümüze atıldı. Buna bizim sessiz kalmamız mümkün değildi ve ilk aşamada Mont Pelerin'e niçin geldiğimizi anımsatmak istedik. Bütün bu çalışmanın amacı son aşamaya gitmek değil mi? Son aşamaya gelecek olan tarafların kim olduğu belli değil mi? Yunanistan'ın böyle bir aşamada, böyle bir talep ortaya koymasının mantığı var mı?"

 

Kaynak: AA

- Advertisment -