Niğde saldırısında 4 IŞİD’liye hapis

 

Niğde'nin Ulukışla ilçesinde bir astsubay ve bir polisin şehit olması, bir vatandaşın yaşamını yitirmesi, 7'si asker 8 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan saldırıya ilişkin açılan davada, IŞİD mensubu 4 sanığa, toplam 10 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 454 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

 

Niğde Ağır Ceza Mahkemesindeki karar duruşmasında, şehit astsubay Adil Kozanoğlu'nun babası Duran, annesi Hatice, kardeşleri Mustafa ve Tayfun Kozanoğlu hazır bulundu.

 

Ankara F Tipi Ceza ve İnfaz Kurumunda tutuklu bulunan IŞİD mensubu sanıklar Çendrim Ramadani, Benyamin Xu, Muhammed Zakiri ve Fuad Mövsümöv, Sesli ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya katıldı.

 

Mahkeme başkanının karar öncesinde SEGBİS'den tercüman aracılığıyla yönelttiği "Söylemek istediğiniz bir şey var mı" şeklindeki soruyu sanıklar, yanıtsız bıraktı.

 

Daha sonra kararını açıklayan mahkeme heyeti, Ramadani'yi 5 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 175 yıl, Xu'yu 4 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 131 yıl 6 ay, Zakiri'yi bir kez ağırlaştırılmış müebbet ve 134 yıl 6 ay, Mövsümov'u da 13 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı.

 

Sanık taksi şoförleri K.Ö, K.Y. ve A.Y. ise tüm suçlardan beraat etti.

 

Niğde'nin Ulukışla ilçesinde 20 Mart 2014'teki saldırı sonucu jandarma astsubay Adil Kozanoğlu ve polis memuru Adem Çoban şehit olmuş, kamyon şoförü Turan Yaşar hayatını kaybetmiş, 7 asker ve yolcu otobüsündeki bir kişi yaralanmıştı.

 

Saldırıyı gerçekleştiren İsviçre vatandaşı Çendrim Ramadani, Almanya vatandaşı Benyamin Xu ve Makedonya vatandaşı Muhammed Zakiri hakkında "Anayasayı ihlal, 6136 sayılı yasaya muhalefet, yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürme, yakalanmamak amacıyla kasten öldürme, yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürmeye teşebbüs, patlayıcı madde bulundurmak, nitelikli yağma ve kasten yaralama", Fuad Mövsümöv hakkında silahlı terör örgütüne üye olmak ve resmi belgede sahtecilik, K.Ö, K.Y. ve A.Y. hakkında ise bilerek ve isteyerek örgüte yardım etmek suçlarından dava açılmıştı.

 

Kaynak: AA