Ölümlere neden olan tehlikeli ‘oyuncak’: muska

Sakarya Hendek’teki Büyük Çoşkunlar havai fişek fabrikasında meydana gelen patlamada yedi işçinin ölümünden sonra şimdi de aynı fabrikadan çıkarılan tehlikeli maddelerin Valilik tarafından kontrollü bir biçimde imhası sırasında malzemeleri taşıyan kamyonda bir patlama daha meydana geldi ve üç asker şehit oldu, beş asker ve bir sivil yaralandı.

Peki, 10 vatandaşımızın hayatını kaybetmesine neden olan Büyük Çoşkunlar fabrikasında patlayan madde neydi?

Fabrikada çalışan ve patlamada yaralanan Gülizar Erdoğan’ın DHA’ya verdiği bilgilere göre, patlama fabrikanın yeni ürünü olan muska adlı torpilin etken maddesinin üretildiği ve fabrika çalışanları arasında Çin Mahallesi adı verilen atölyede yaşandı.

Erdoğan, muska adlı torpilin tehlikeli olduğu konusunda amirlerini uyardıklarını anlattı:

“Muska dediğimiz ürün siyah bir kâğıttan oluşuyor. İçine ilacını ve fitilini koyuyoruz, hafif bir şekilde tutkallayıp kapatıyoruz. Bunun içinde bir çay kaşığı kadar madde var. Bu madde kızışıyor, şişiyor ve kendi kendine patlıyor. Biz bunu yetkililere anlatamadık. Sanki tam olarak bilinçli değildiler. Bu muskanın şiştiğini ve kızıştığını biz üretildikten 2 gün sonra fark ettik ve yetkililere söyledik. Kendileri geldiler, boşalttırdılar kolileri. Bütün ilaçları etrafa saçtılar, paketleri açtık, güneşe serdik, kuruttuk ve yeniden ambalajlayıp, paketleyip, koliledik. Bu patlama ilk olarak ‘Çin mahallesi’ dediğimiz muska adlı maddenin ilacının imalatında çıktı. O ilaç patlamış oldu ve bütün arkadaşlarımızı orada kaybettik.” 

Muska; çocukların rağbet gösterdiği bir torpil ya da çatapat türü. Kullanımı tehlikeli bu patlayıcı oyuncak 40’lı paketler halinde piyasada 15 TL’ye satılıyor.

Önceki İçerikSakarya’da bu kez havai fişek taşıyan araçta patlama: Üç ölü, 6 yaralı
Sonraki İçerikÖZEL HABER: Aşk 101 sansürü ve Türk dizilerinin RTÜK sansürüne takılmayan eşcinsel karakterleri