PKK/YPG’den “Erdoğan’ı öldürün” mitingi

 

İsviçre'nin başkenti Bern'de PKK taraftarları düzenledikleri mitingde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hedef gösterildi. Mitingde, Erdoğan'ın resminin olduğu "Erdoğan'ı öldürün" yazılı pankart asıldı. Siyah fon üzerine hazırlanmış pankartta, başına silah doğrultulmuş Erdoğan'ın fotoğrafı ve "Erdoğan'ı öldürün" yazısı yer aldı. Dısişleri Bakanlığı, İsviçre'nin Ankara Büyükelçisi'nin yardımcısını bakanlığa çağırarak, bu gösteriye izin verilmesini protesto etti.

 

Miting alanında hem PKK'nın hem de onun Suriye kolu YPG'nin bayrakları yer aldı.

 

Bern merkezinde bulunan Federal Parlamento binasının önündeki Parlamento Meydanı'nda yapılan mitinge başını PKK, DHKP-C, YPG'nin çektiği örgütlerin taraftarları katıldı.

 

Yaklaşık 250 kişinin katıldığı mitinge İsviçre Yeşiller Partisi'nin de destek verdi.

 

Konuşmacılar Türkiye'de 16 Nisan'da yapılacak referandumda "Hayır" oyu verilmesi çağrısında bulundu. Kürsüde ise değişik dillerde "Hayır" yazan pankartlar asıldı.

 

PKK yandaşlarının Cumhurbaşkan'ı Erdoğan'ı hedef gösteren pankartına İsviçre polisi müdahale etmedi.

 

Geniş güvenlik önlemlerininin alındığı mitingde, ilk yardım ekipleri de hazır bulundu.

 

"Terörist Erdoğan" sloganı

 

Örgüt destekçileri, Türkiye ve Erdoğan aleyhinde sloganlar da attılar.

 

PKK'yi simgeleyen flamalr ile Abdullah Öcalan posterlerini taşıyan grubun da aralarında bulunduğu göstericiler, sık sık "Terörist Erdoğan" ve "Diktatör Erdoğan" şeklinde slogan attı.

 

PKK, İsviçre'de terör örgütleri listesinde bulunmuyor

 

ABD ve AB'nin aksine PKK, İsviçre’de terör örgütleri listesinde bulunmuyor. Buna rağmen, İsviçre Federal Savunma, Sivil Savunma ve Spor Bakanlığı tarafından yayınlanan "İsviçre'nin Güvenliği 2015" başlıklı yıllık güvenlik raporunda da PKK "şiddet potansiyeli azalmayan ve şiddete başvurabilen aşırıcı terörist grup” olarak nitelendirilmişti.

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 3 Kasım 2016'da İsviçre'ye gerçekleştirdiği resmi ziyaretinde PKK ve terör listesinde olan DHKP-C'ye yönelik tedbir alınmasını veya bu örgüt mensuplarının iade edilmesini uluslararası hukuk çerçevesinde istediklerini belirtmişti.

 

Çavuşoğlu, mevkidaşı Didier Burkhalter ile düzenlediği ortak basın toplantısında, "Kendi hukukunuza uygun bir şekilde de bu evrensel hukuktur, İsviçre bu konuda örnektir, tedbirler alınmasını istiyoruz. Yoksa bu teröristleri şuradan ırmağa ya da göle atmanızı istemiyoruz biz. Ya bize iade edin ya da gerekli cezayı çeksinler diyoruz." ifadesini kullanmıştı.

 

Kaynak: AA