Rejim de, YPG de Azez’e doğru ilerliyor

 

Suriye'de rejim ordusu, Türkiye-Halep koridorunu kapatmasının ardından, kuzeye, Azez'e doğru ilerleyişini sürdürüyor. Hizbullah'ın da destek verdiği ordu, son olarak Kefr Naya bölgesini ele geçirdi, Azez'den bir önceki en büyük yerleşim alanı olan Tel Rıfat'a 5 kilometre yaklaştı. Rejim güçlerinin Azez'e uzaklığı ise yaklaşık 20 kilometre. 

 

Türkiye sınırında, Kilis'in hemen karşısında bulunan Azez'e, rejimden daha yakın olan ise YPG güçleri. Rejim kuzeyden güneye doğru ilerlerken, batıdaki Afrin bölgesinden de YPG güçleri muhaliflere saldırıyor. YPG son olarak Menneğ'deki askeri havaalanını ele geçirdi. Menneğ'in Azez'e uzaklığı sadece 10 kilometre. 

 

Reuters, YPG'nin de Rusya'nın hava saldırılarıyla ilerlediğini yazdı. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de, Rusya'nın Menneğ'e 30 hava saldırısı düzenlemesinin ardından, askeri havaalanının YPG'nin eline geçtiğini duyurdu. 

 

Bölge kime kalacak?

 

Afrin, PYD'nin ilan ettiği üç kantondan biri. Bölge, Suriye'nin batısında, Türkiye sınırında, Hatay'ın batısında yer alıyor. 

 

Azez'e hem rejime bağlı güçlerin hem de YPG güçlerinin saldırması, muhaliflerin çekilmesi durumunda bölgenin kime kalacağı sorularını da beraberinde getiriyor. Azez'i YPG'nin alması, PYD'nin 3 kantonu birleştirme projesine bir adım daha yaklaşması demek. 

 

Rejim'in önceliği Halep'in merkezi

 

Rejim'in öncelikli hedefi ise Halep'in merkezini tamamen ele geçirmek. Rejim bu amaçla, Türkiye-Halep koridorunu kesti. Halep ile bağlantısı kesilen Azez koridoru, muhaliflerin can damarı. Bu koridorun kaybedilmesi demek Halep'in kırsalındaki muhaliflerin bundan böyle tamamen İdlib tarafındaki muhalif bölgeye bağımlı hale gelmesi demek. Ancak bu bölge de Halep'e uzak olduğundan askeri, tıbbi ve sivil yardımların Halep'e ulaştırılmasının zaman alacağı anlamına geliyor.

 

 

Kaynak: Reuters, Al Jazeera

 

Önceki İçerik‘Sınırı açın’ diyen BM’ye: Yaptığınız iki yüzlülük
Sonraki İçerikAla: Cizre’de operasyonlar bitti