‘Rus uçağını düşüren pilotlardan bazıları gözaltında’

 

Anadolu Ajansı'nın sorularını yanıtlayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya ile ilişkilerde krize neden olan 24 Kasım 2015'te Rus uçağının düşürülmesi olayına karışan pilotlardan bazılarının gözaltında olduğunu açıkladı. Bakan Çavuşoğlu, "Uçak düşürme hadisesi içinde olan pilotların bazıları gözaltında. Bu paralel çeteye (FETÖ) üye oldukları için, uçak düşürme hadisesine katıldıkları veya uçağı düşürdükleri için değil. Tüm boyutlarıyla bunları yargı inceleyecek, değerlendirecek" dedi.

 

Türkiye, 24 Kasım’da hava sahasını "5 dakika içinde 10 kez uyarılmasına rağmen" ihlâl eden Rus savaş uçağını, Suriye sınırında düşürmüştü. Bu durum Ankara ve Moskova arasında krize neden olmuştu. Moskova yönetimi uçağın Suriye üzerinde düşürüldüğünü ve Türkiye’ye hiçbir tehdit teşkil etmediğini söylerken, ABD ve sivil gözlemciler Rus uçağının Türk hava sahasını ihlâl ettiğini doğrulamıştı.

 

Bu olaydan sonra Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin il kez Rusya'nın Petersburg kentinde Salı günü yüz yüze görüşmüştü.

 

"Üçlü mekanizma kuruyoruz"

 

Bakan Çavuşoğlu o görüşmenin detaylarına ilişkin bazı bilgiler de verdi. Çavuşoğlu, "Rusya ile Suriye konusunda daha önce aramızda değişik mekanizmalar vardı. Askerler arasında, Dışişleri Bakanlıkları arasında ve istihbaratta. Ve şimdi üçlü bir mekanizma kuruyoruz. Bu akşam St. Petersburg'a gidiyorlar. MİT Müsteşarımızla beraber bizim bakanlıktan ve Silahlı Kuvvetler’den bir askerimiz gidecek. Daha sonra bunu daha üst düzey, Dışişleri Bakanlarının da katıldığı düzeyde gerçekleştireceğiz" ifadelerini kullandı.

 

"Nereleri vurmamamız gerektiği konusunda bize bilgi verin"

 

Rusya ile Suriye savaşında "ateşkes, insani yardım ve siyasi çözüm" konularında "aynı düşündüklerini" vurgulayan Mevlüt Çavuşoğlu, "Ateşkesin nasıl sağlanacağı konusunda farklı düşünceler olabilir. Biz özellikle sivillerin zarar gördüğü saldırıları istemiyoruz. Ve terör örgütlerinin dışındaki ılımlı muhalefete de saldırı yapılmasını uygun görmüyoruz. Halep’in kuşatılmasını da uygun görmüyoruz" diye ekledi.

 

Çavuşoğlu, Rus yetkililerin kendilerine Suriye'de, "nereleri vurmamamız gerektiği konusunda bize bilgi verin" dediğini de aktardı.

 

"NATO'ya karşı bir adım olarak görmüyoruz"

 

Mevlüt Çavuşoğlu, Batılı ülkelere atıfla, "Rusya ile ilişkilerimizin geleceğini onlar belirlemez" diye de konuştu. Çavuşoğlu, Türkiye ve Rusya'nın savunma sanayii işbirliğini artırma kararıyla ilgili ise şunları söyledi:

 

"NATO bölgesi dışından savunma sanayiiyle ilgili füze dâhil işbirliği yapan ülkeler var. Dolayısıyla Türkiye bugüne kadar NATO üyesi ülkelerle bu konuda işbirliği yapmak istedi. Ama elde ettiği sonuçlar bizi tatmin etmedi. O nedenle bizim başka arayışlar içine girmemiz son derece normaldir. Ama bunu NATO'ya karşı bir adım olarak görmüyoruz."

 

"Benim de kendi savunma sistemimi kurmam lâzım ve kendi teknolojimi başka ülkelerle işbirliği yaparak geliştirmem lâzım. O zaman da sen (Batı) bunları yapmıyorsan, bize yanaşmıyorsan müttefik olarak, Türkiye'de başka arayışlar içine girmek zorundadır. Ben bu teknolojileri geliştirmek zorundayım, kendi güvenliğimi sağlamak durumundayım, savunma sistemimi kurmak zorundayım."

 

"Libya'daki okulları kapatıldı"

 

Dışişleri Bakanı, Rus lider Putin'in, Türk gıda ürünlerinin önündeki engellerin kaldırılacağını söylediğini, Türk iş adamlarına yönelik yaptırımların da kaldırıldığını belirtti.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gülen örgütünün iki ülke ilişkilerine kastettiğini söylemişti. Bakan Çavuşoğlu bunu da hatırlatarak, Gülen örgütünün sadece Rusya ile değil tüm ülkelerle ilişkilerini bozmak için açık açık çaba sarf ettiğini belirtti. 

 

Çavuşoğlu açıklamalarında, Libya'da Gülen örgütüne âit okulların kapatıldığını da duyurdu. Örgütün Mısır ile ilişkilerine değinerek, "Mısır'ın FETÖ'yle ilişkilerini artırma gayretini ya da FETÖ'nün Mısır'la ilişkilerini artırma gayretini görüyoruz" diyen Mevlüt Çavuşoğlu, Fethullah Gülen'in Mısır'a gideceği yönünde herhangi bir somut bilgi olmadığını ifade etti.

 

Yurt dışındaki firariler

 

Yurt dışındaki Gülen örgütü firarilerinden de bahseden Dışişleri Bakanı, "Abdullah Büyük adlı bir FETÖ mensubunun Bulgaristan'a siyasi sığınma talebi Bulgar makamları tarafından reddedildi. Bulgar makamları iade kararı verdi ve şu anda Türkiye'ye getiriyoruz" diye konuştu.

 

Kaynak: AA

Önceki İçerikWhat if the attempted coup in Turkey had succeeded?
Sonraki İçerikİlk adımı Ziraat attı