‘İşbirliğini farklı bir konsepte oturtalım’

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İngiltere Başbakanı Theresa May'i Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabul etti. Görüşmenin ardından makamında gerçekleştirilen ortak açıklamada konuşan Erdoğan, İngiltere Başbakanı May ile gerek ikili, gerekse heyetler arası çalışma yemeğinde yaptıkları görüşmelerin her iki ülke hakkında da hayırlara vesile olacağına inancını dile getirdi.

 

Erdoğan, "Gerek siyasi, gerek askeri, gerek ekonomik, gerek ticari, gerek kültürel… Bütün bölgesel sorunları, terörle mücadele konusunu ele alma fırsatını bulduk." dedi.

 

Siyasi noktada Türkiye ve İngiltere'nin, müşterek hareket etme kabiliyetine sahip iki ülke olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Askeri noktada iki NATO ülkesi olarak sürekli dayanışma halindeyiz, bu şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz ve bundan sonraki süreçte de neler yapabileceğimizi, bunun yanında savunma sanayinde ne gibi müşterek adımlar atabileceğimizi, bunları görüşme fırsatını bulduk." diye konuştu.

 

İngiltere Başbakanı May'in, Başbakan Binali Yıldırım ile de görüşeceğini anımsatan Erdoğan, "Sayın Başbakan ile yapacakları görüşmede, çalışmada bu konuyu çok daha farklı bir platforma da taşıyacaklar. Bundan sonraki süreç inanıyorum ki, Türkiye-İngiltere arasında çok daha farklı bir konuma gelecektir." değerlendirmesinde bulundu.

 

"İngiltere'nin Türkiye'deki yatırımları bizleri mutlu edecektir"

 

Ekonomik alanda Türkiye ile İngiltere arasında 15,6 milyar dolar seviyesine çıkan ticaret hacmini ilk etapta 20 milyar dolara yükseltmeyi hedeflediklerini belirten Erdoğan, "Kendilerine ben de bunu teklif ettim ve 'Bu adımı atalım' dedim." ifadesini kullandı.

 

Erdoğan, iki ülke arasında stratejik ortaklığın ilk adımının 2010 yılında atıldığına dikkati çekerek, "Attığımız bu adımın bundan sonraki süreçte gelişerek devamını ve her iki ülke arasında aksamadan, her yıl ne yaptık, ne yapıyoruz, ne yapacağız… Bunları her iki ülkenin yetkilileri, gerek bakanlar düzeyinde, gerekse başbakanlar düzeyinde sürdürülmesinin çok çok isabetli olacağına inanıyorum ve bu konuda zaten mutabık kaldık." diye konuştu.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ile İngiltere arasında iş birliği alanlarında, özellikle enerjide ciddi birlikteliklerin yapılmasının mümkün olduğuna dikkati çekerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

 

"Tabii savunma sanayinde de ben iş birliğini… Birçok alandaki, şu anda tafics noktasında, proje çalışmasında atılacak adım bugün çok çok önemli. Bütün bunların yanında gerek İHA'larla ilgili atılacak adımlar, bunları aramızda görüşme imkanı bulduk. Buradaki kararlılık, bizleri özellikle mutlu etmiştir. Bir diğer adım, bir Türk firmasının İngiltere'de gerçekten çok çok önemli bir ihaleyi kazanmak suretiyle orada botlar yapacak olması, bu da tabii önemli bir gelişme. Aynı zamanda Türk firmalarının İngiltere piyasasına girmiş olması sevindirici ve  bundan sonraki süreçte İngiltere'nin Türkiye'deki yatırımları bizleri tabii ki mutlu edecektir. Ben, Sayın Başbakan da bu azmi, kararlılığı da gördüm. Bunu da özellikle ifade etmek istiyorum."

 

Bölgesel konular görüşüldü

 

Bölgede Suriye, Irak konusunun Türkiye ve İngiltere arasında büyük önem ifade ettiğine dikkati çeken Erdoğan, şunları kaydetti:

 

"Koalisyon güçleriyle Türkiye'nin iş birliğini bundan sonraki süreçte çok daha farklı bir konsepte oturtalım istiyoruz, bu konuları aramızda görüştük. Astana sürecini değerlendirme imkanımız oldu, bunu aramızda değerlendirdik ve şimdi Cenevre süreci var. Cenevre sürecini aramızda konuştuk. Bir başka önemli adım özellikle de Somali meselesi… Kıbrıs meselesi, çünkü malum üç garantör ülke, Türkiye, Yunanistan, İngiltere Kıbrıs'ta daha neler yapabiliriz, ne gibi adımlar atabiliriz, bunları aramızda görüşme fırsatını bulduk ve bunları da aramızda görüştük. Ben gerçekten gerek çalışma yemeğinde, gerekse ikili görüşmede attığımız bu adımlardan haz duydum ve bundan sonraki süreçte de bu başarının devamına inanıyorum. Sürekli olarak gerek istihbarat teşkilatlarımızın, gerek savunma teşkilatlarımızın birbirleriyle yapacakları görüşmelerde bu sürecin güçlenerek devam edeceğine inanıyorum."

 

"15 Temmuz'da büyük bir mücadele gösterildi"

 

İngiltere Başbakanı Theresa May ise, Türkiye ile İngiltere arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesini istediklerini belirterek, bu noktada ortak bir çalışma grubu oluşturacaklarını söyledi.

 

Daveti için Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkürlerini sunan May, son derece faydalı bir görüşme gerçekleştirdiklerini kaydetti.

 

May, Türkiye'nin, İngiltere'nin en eski dostlarından biri olduğunu ve iki ülke ilişkilerinin 400 yıllık geçmişe dayandığını hatırlattı.

 

İngiltere Başbakanı, Türkiye'nin, 15 Temmuz darbe girişiminde demokrasisine sahip çıktığına vurgu yaparak, büyük bir mücadelenin gösterildiğini anlattı. Hukukun üstünlüğü ve uluslararası insan hakları yükümlülüklerini yerine getirmenin devam ettirilmesinin önemli olduğuna işaret eden May, hükümetin de zaten bunun sözünü verdiğini kaydetti.

 

Başbakan May, görüşmede önemli konuların ele alındığını belirterek, şöyle devam etti:

 

"Kıbrıs konusunu ele aldık ki Kıbrıs meselesinde tabii ki bir taahhüdümüz söz konusu, bir çözüm bulunmasını arzuluyoruz. Suriye konusunda da IŞİD'a karşı birlikte mücadelemiz söz konusu. Barışın koşullarını da oluşturmaya çalışıyoruz. Bununla birlikte yaptığımız çalışmaları sivil havacılık güvenliği alınında yoğunlaştırmak istiyoruz. Eğitim ve bilgi paylaşımı programının devreye sokulmasıyla bunu yapacağız."

 

Türkiye ile İngiltere arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesini de ele aldıkları bilgisini veren May, bu ilişkileri daha ileriye taşıma arzusunda olduklarını dile getirdi. May, "Bunun her iki ülkenin çıkarına olacağını inanıyoruz, her iki ülkeyi daha zengin ve müreffeh kılacağına inanıyoruz. Bir ortak çalışma grubunu da oluşturacağız ki ticaret ilişkilerimiz daha derinlemesine ele alınabilsin."

 

İngiltere Başbakanı Theresa May, Türkiye ile İngiltere'nin, mevcut ilişkilerini daha da ileriye götürmesi gerektiğini ifade etti.

May, Yıldırım ile de görüştü

 

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinin ardından Çankaya Köşkü'ne geçen İngiltere Başbakanı May, Başbakan Yıldırım tarafından karşılandı. Resmi tören, Yıldırım ve May'in tören alanındaki yerlerini almasının ardından iki ülkenin milli marşlarının çalınmasıyla başladı.

 

May, daha sonra Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Tören Taburu'nu selamladı.

 

İki ülke heyetlerinin takdiminin ardından Başbakan Yıldırım ve May, Çankaya Köşkü merdivenlerinde tokalaşarak basına poz verdi.

 

Törende, Başbakanlık Müsteşarı Fuat Oktay, Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir, İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore ile diğer yetkililer de hazır bulundu.

 

Kaynak: AA