İslam Zirvesi toplanıyor

İslam İşbirliği Teşkilatı, 13. İslam Zirvesi için hazırlıklar tamamlandı, devlet başkanları İstanbul'a gelmeye başladı. Ankara'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüşen Suudi Arabistan Kralı Selman Bin Abdülaziz İstanbul'a özel uçağıyla geldi.

 

Suudi Kral 100 araçlık konvoyla konaklayacağı otele gitti. Yol boyunca geniş güvenlik önlemleri alındı, polis helikopteri de konvoyu otele kadar takip etti.

 

Malezya Başbakanı Necib Rezak, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bekir İzzetbegoviç, Pakistan Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev İstanbul'a gelen isimler arasındaydı.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuk cumhurbaşkanlarıyla Mabeyn Köşkü'nde görüştü. Erdoğan'ın Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev'le görüşmesinin ardından islami yakınlaşmaya ilişkin ortak bildiri yayımlandı.

 

İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi devletlerden islami yakınlaşmayı desteklemeleri, devletlerarası çatışma ve uyuşmazlıkların çözümü konusunda iyi niyet ve yapıcı tutum sergilemeleri istendi. 8 maddelik bildiride, milli sınırlarının kutsallığı, toprak bütünlüğüne ve egemenliğine saygı, devletlerin içişlerine karışılmaması başlıklarına da vurgu yapıldı.

 

İkili görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanı, Savarona Yatı'nda akşam yemeği verdi. Yat yemeğin ardından sahil güvenlik, kıyı emniyeti ve deniz polisi eşliğinde Boğaz'a açıldı. Boğaz turu sırasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan, yabancı konuklarına, yapımı devam eden 3. Boğaz Köprüsü'nü de gösterdi.