İstanbul’da okullar tatil

İstanbul Valisi Vasip Şahin açıklamayı Twitter hesabından yaptı. Vali, "İlimizde zaman zaman devam eden kar yağışı ve yoğun buzlanma nedeniyle eğitim-öğretime yarın (Pazartesi) 1 gün süreyle ara verilmiştir" yazdı.

 

Atatürk Havalimanı'nda yolcu yoğunluğu

 

 

İstanbul'da etkili olan kar yağışı, Atatürk Havalimanı'nda hava trafiğinde aksamalara neden oldu. Olumsuz hava koşulları nedeniyle uçuşu ertelenen ya da iptal edilen yolcuların havalimanındaki bekleyişi sürüyor. Uçuşları yapılamayan yolcuların bir kısmı geceyi havalimanında geçirdi. 13 bin yolcu da otellerde konaklatıldı.

 

Kontuarların önünde oluşan uzun kuyruklar, havalimanı içerisinde yaya trafiğini de zorlaştırıyor. Bazı yolcular kontuarların kenarlarında yere otururken, bazıları da banklarda uyumayı tercih ediyor. Havalimanında bekleyen bazı yolcular, uçuşların iptal edilmesine veya gecikmeli yapılmasına tepki gösterdi.

 

Bu arada, yurt içi ve dışı olmak üzere 640 seferini iptal eden Türk Hava Yolları (THY), gecikmeli de olsa seferlerini gerçekleştirmeye devam ediyor.

 

THY çalışanları, seyahat etmek için havalimanında bekleyen yolcularına, kontuarların önüne koydukları yiyecek ve içeceklerden ikram ediyor. Atatürk Havalimanı'nın açık olan 2 pistinde ise operasyonlar devam ediyor.

 

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi Twitter'dan, "Bugün (Pazar) Atatürk Havalimanı'nda 172 çıkış, 209 geliş seferi planlanmıştır. Slot kapasitesine göre ilave seferler de planlanacaktır" yazdı.

 

Atatürk Havalimanı'nda pistlerdeki kar küreme ve temizleme çalışmaları sürüyor.

 

Boğaz'da gemi geçişleri çift yönlü askıya alındı

 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı İstanbul Liman Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada ise, İstanbul Boğazı'nda yaşanan yoğun tipinin görüş mesafesini düşürdüğü belirtildi.

 

Bu nedenle gemi geçişlerinin saat 14.10'dan itibaren çift yönlü askıya alındığı aktarılan açıklamada, "Yerel Deniz Trafik Rehberi'nin 21. maddesinde belirtilen fiziki imkânlara sahip olmadığımızdan dolayı ancak genel anonslar yapılabilmektedir" denildi.

 

Kaynak: AA