Taziyeye gidişi duygusalmış!

 

Ankara'da askeri servis araçlarına düzenlenen saldırıyı gerçekleştiren bombacının taziye çadırına giden HDP Van milletvekili Tuba Hezer, Meclis'te grup toplantılarını yapan üç siyasi partinin genel başkanları tarafından da sert bir dille eleştirildi. HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş ise grup toplantısındaki konuşması boyunca bu konuya hiç değinmedi. 

 

'Taziye bağlamından  tamamen koparıldı'

 

Al Jazeera'nin "Bu milletvekili ile ilgili bir işlem yapılacak mı?" sorusunu yönelttiği bir HDP MYK üyesi ise "Bunun kesinlikle söz konusu olmadığını" söyledi. İsminin kullanılmasını istemeyen HDP'li yetkiliye göre taziye tamamen bağlamından koparıldı:

 

"İnsanların bulundukları çevrelerde yaşadıkları ilişkilerin bir anlamı var. Taziye çadırına gidilmesi bu bağlamda değerlendirilmeli. Bu kişi böyle bir olaya karışmış olabilir. Ama acıları yarıştırmanın bir anlamı yok. Bu tamamen duygusal bir şey. Parti içinde buna yönelik bir işlem söz konusu değil."

 

HDP'li milletvekillerinin şehit asker ve polislerin cenazelerine de gittiğini söyleyen HDP yetkilisi, "Acıyı paylaşmaktan daha onurlu bir şey olamaz. Yaşadığınız yerde biri ne şekilde olursa olsun vefat ederse taziyeye gidersiniz, bu çok normal" diye konuştu. 

 

Soruşturma başlatıldı

 

HDP Van milletvekili Tuğba Hezer 17 Şubat Ankara'da 29 kişinin hayatını kaybettiği, 60 kişinin yaralandığı saldırıyı gerçekleştiren canlı bomba için Van'da kurulan taziye çadırına giderek, ailesine başsağlığı dilemişti. Van Cumhuriyet Başsavcılığı Hezer hakkında soruşturma başlattı. 

 

 

Kaynak: Al Jazeera