Türkiye’den uluslararası sularda uyuşturucu operasyonu

 

İçişleri Bakanlığından alınan bilgiye göre, Emniyet Genel Müdürlüğü Uyuşturucu ile Mücadele Daire Başkanlığı, uluslararası sularda Bolivya bandıralı bir gemide uyuşturucu kaçakçılığı yapıldığı bilgisini aldı. Sahil Güvenlik Komutanlığı, bir uçak ve bir gemi ile 3 Ocak'ta söz konusu gemiyi takibe aldı. Uyuşturucu ve Psikotrop Maddelerin Kaçakçılığına Karşı Birleşmiş Milletler Sözleşmesinin ilgili maddesi kapsamında, İçişleri Bakanlığı'nın onayı ve Bolivya Hükümeti’nin işbirliğiyle Dışişleri Bakanlığı’na yetkilendirme talebi yapıldıktan sonra, Türk güvenlik güçlerinin gemiye operasyon düzenlemesine izin verildi.

 

Gerekli iznin alınmasının ardından harekete geçen Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, dün Libya Tobruk Limanı kuzeydoğusunda uluslararası sularda Bolivya bandıralı gemiye yönelik operasyon başlattı. Operasyonda 13 ton toz esrar ele geçirildi.

 

Operasyonda, 10 yabancı uyruklu şüphelinin gözaltına alındığı, şüphelilerin söz konusu gemiyle Türkiye'ye getirilmekte olduğu bildirildi.

 

Geminin, yasal işlemlerin tamamlanabilmesi için Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından Türkiye karasularındaki en yakın noktaya getirileceği açıklandı.

 

Türkiye'nin uluslararası sulardaki ilk operasyonu

 

İçişleri Bakanlığı yetkilileri, operasyonun uluslararası sularda Türkiye tarafından gerçekleştirilen ilk operasyon olduğunu vurguladı. Operasyonda ele geçirilen uyuşturucu miktarına da dikkati çeken yetkililer, bunun şimdiye kadar tek seferde ele geçirilen en fazla miktar olduğunu kaydetti.

 

Kaynak: Anadolu Ajansı