Ana SayfaHaberlerGündemYunanistan'a kaçan darbeciler için ikinci iade talebi

Yunanistan’a kaçan darbeciler için ikinci iade talebi

 

Adalet Bakanlığı, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Yunanistan'a kaçan 8 darbeci asker için iade dosyası hazırladı. Hazırlanan ikinci iade dosyası Yunanistan'a gönderildi.

 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi üzerine İstanbul 12. Sulh Ceza Hâkimliği tarafından tutuklama kararı çıkarılmasının ardından da, darbeci askerlerin iadesine ilişkin hazırladığı ikinci iade dosyasını Yunanistan'a gönderen Adalet Bakanlığı, 8 darbecinin kırmızı bültenle aranması için Interpol'e yazı gönderdi.

 

Söz konusu 8 asker, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası askeri bir helikopterle Yunanistan'a kaçmış, Türkiye, Yunanistan'dan askerlerin iade edilmesini talep etmişti. Askerlerin durumları yerel mahkemece ele alınmış, üç askerin Türkiye'ye iadesi kabul edilmiş, beş askerin iadesi ise reddedilmişti.

 

Yunan Temyiz Mahkemeleri Başsavcısı Antonis Liogas, iade talebi reddedilen askerlerle ilgili Yüksek Mahkeme'ye itiraz etmiş, mahkemenin Türkiye'ye iadeleri yönünde karar verdiği üç darbeci asker de temyiz başvurusu yapmıştı.

 

Yunanistan Yüksek Mahkemesi (Arios Pagos) ise darbe girişimi sonrası Yunanistan'a kaçan 8 darbeci askerin Türkiye'ye iade edilmemeleri yönünde karar vermişti.

 

Kararı protesto eden Türk Dışişleri Bakanlığı, "Siyasi saiklerle alındığı düşünülen bu kararın ikili ilişkilerimiz üzerindeki etkileri de kapsamlı bir değerlendirmeye tâbi tutulacaktır" ifadelerini kullanmıştı.

 

Kaynak: AA

- Advertisment -