‘Hakkari’de 20 sivilin operasyon bölgesine götürüldüğü’ iddia edildi

İHD ve Özgürlük için Hukukçular Derneği Hakkari şubeleri, "Yüksekova ilçesinde aralarında 8 ila 11 yaş aralığında çocukların da olduğu 20 kişinin gözaltına alınıp işkence ve darp edilerek operasyon bölgesine götürüldüğü" iddialarına dair çalışmaların sürdüğünü açıkladı.

Hakkari Yüksekova’da, gözaltına alınan 20 kişinin işkence ve darp ile zorla operasyon bölgesine götürüldüğü iddia ediliyor.

Olayın takibi için Yüksekova’ya giden Özgürlük için Hukukçular Derneği avukatları jandarmanın şiddetine maruz kaldığı bildirildi.

Özgürlük için Hukukçular Derneği Hakkari Şubesi resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Hakkari Yüksekova’da gözaltı takibi yapmak maksatlı İlçe Jandarma Karakoluna giden üyelerimiz Av. Harika Günay Karataş ve Av. Fırat İke kolluk şiddetine maruz kalmış, bedenlerinde maruz kaldıkları kolluk şiddeti neticesinde ciddi yaralanmalar oluşmuştur.

Üyelerimizin maruz kaldığı kolluk şiddeti ile alakalı darp raporu aldıktan sonra gözaltına alınan köylülerin akıbetleri ile alakalı bilgi almak ve gözaltı işlemleri ile ilgilenmek için tekrardan İlçe Jandarma Karakol binasına geçtik. Hem köylülerin hem de üyelerimizin maruz kaldığı hukuksuzluklarla alakalı suç duyuruları yapılacak olup gözaltı işlemlerinden sonra kamuoyu ayrıntılı bir şekilde bilgilendirilecektir.

Üyelerimize şiddet uygulayarak işlenen suçlara örtbas etmeye çalışan zihniyet iyi bilmelidir ki her koşulda her türlü hukuksuzluğun karşısında durmaya devam edeceğiz.”

Konuyla ilgili Twitter’dan duyuru yapan İHD Hakkari Şubesi ise, iddialarla ilgili çalışmalara başladıklarını ve süreçle ilgili kamuoyunu bilgilendireceklerini duyurdu.

https://twitter.com/ihdhakkari/status/1541145511448743937

Öte yandan Mezopotamya Ajansı’nın haberinde Yüksekova’da askerlerin operasyon bölgesine götürdüğü 20 kişiden 13’ünün gözaltında olduğu, diğer köylülerden haber alınamadığı ifade edildi.

Habere göre; köylere zırhlı araçlarla baskın yapan askerlerin zorla operasyon bölgesine götürdüğü kişiler arasında 8 yaşındaki bir çocuk ve yaşlı kadınlar da bulunuyor. Bu 20 köylüden 4’ünün İran uyruklu olup köyde çobanlık yaptığı bilgisinin verildiği habere göre, daha sonra gözaltına alınan 13 kişinin isimleri şöyle: Zozan Turgut (45), Nevin Turgut (8), Rahmi Turgut, Rojhat Turgut, Deniz Turgut, Necmettin Turgut, Nedim Turgut, İzzettin Turgut, Behçet Engüdar, Fırat Engüdar, Demhat Engüdar, Birhat Engüdar, Özgür Engüdar.

Habere göre Zozan Turgut ve Nevin Turgut ile ismi öğrenilemeyen iki kadın daha sonra serbest bırakılırken, operasyon bölgesine götürülen diğer kişilerin nerede olduğuna dair bilgi alınamadı.

Kaynak: Rudaw