Hanefi Avcı’nın rütbeleri alındı: Kendi kitabındaki anıları Avcı’ya ‘FETÖ’ suçlamaları olarak yöneltilmişti

Bakanlığın, ’1975-1976 yıllarında Ankara ilinde FETÖ’nün etkisi altında olan ışık evlerinde kaldığınız’ anlaşılmıştır’, ‘Bir dönem çocuklarınızın FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütüne müzahir okullarda eğitim aldığı anlaşılmaktadır’ gibi suçlamalarına Avcı 19 sayfalık ifadeyle cevap vermiş, “Şimdi bana 2010’da yazdığım kitapta yer alan bazı konuların, sanki dün olmuş gibi sorularak ceza gerekçesi oluşturmak makul değildir” demişti.

İçişleri Bakanlığı’nın açtığı soruşturma tamamlandı, Eski Emniyet Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Dairesi Başkanı Hanefi Avcı’nın rütbelerinin geri alınmasına karar verildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Hakkında 7145 sayılı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 26. Maddesi ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye eklenen geçici 35. Madde doğrultusunda soruşturma yürütülen emekli Emniyet Müdürü Hanefi Avcı’nın 20 Haziran 2022 tarihi itibarıyla rütbelerinin geri alınmasına karar verildi.”

Kararın Avcı’ya tebliğ edilmesi ile emekli polis kimliği ve silahı da geri alınacak.

İçişleri Bakanlığı soruşturmasında Avcı’ya ‘FETÖ’ suçlamaları olarak kendisinin 2010’da yazdığı ve 5 sene hapis yatmasına neden olan Haliç’te Yaşayan Simonlar kitabında anlattığı anıları gösterilmişti.

“1975-1976 yıllarında 8-9 ay gibi bir öğretim döneminde Ankara ilinde FETÖ’nün etkisi altında olan ışık evlerinde kaldığınız”, “90’lı yılların sonunda Üsküdar’da bir dershanede FETÖ/PDY silahlı terör örgütü lideri ile görüşmenizin olduğu”, “Bir dönem çocuklarınızın FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütüne müzahir okullarda eğitim aldığı” gibi suçlamalara Avcı 19 sayfalık ifadeyle cevap vermişti.

Avcı ifadesinde şunları belirtmişti:

“2010 yılında hükümetin cemaatle yan yana olduğu bir zamanda Haliç’te Yaşayan Simonlar Dün Devlet Bugün Cemaat” isimli kitap yazarak tüm toplumu uyarmaya çalıştım. Bunun karşılığı olarak FETÖ’nün organizesi ile tutuklandım. Böyle bir geçmişe sahip biri olarak şimdi bana 2010’da yazdığım kitapta yer alan bazı konuların, sanki dün olmuş gibi sorularak ceza gerekçesi oluşturmak makul değildir. Soruşturmanın esas gerekçesi ‘Yakalanan her uyuşturucu satıcısının devleti yönetenlerle fotoğrafı çıkıyor’ açıklamam.”

Avcı hakkındaki soruşturmada Mart ayında bir televizyon programında HDP eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutukluluğunu eleştiren sözleri hakkında da savunma istenmişti.