Hayır; Tevrat yakma eylemini İsveç yasaklamadı, Müslüman din adamları eylemciyi vazgeçirdi

Mısır kökenli bir İsveç vatandaşı 26 Ocak’ta İsrail’in İsveç Konsolosluğu’nun önünde Tevrat parşömeni yakacağını duyurmuş fakat eylem gerçekleşmemişti. Bu gelişme Türkiye’de başta Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın olmak üzere birçok siyasetçi ve yazar tarafından İsveç’in ‘çifte standartlı tutumu’na bağlanmıştı. Gerçekteyse, İsveç polisinin yasa gereği engelleme yetkisinin olmadığını söyleyerek izin verdiği eylemi araya giren Müslüman din adamları engellemişti.

İmam Salahuddin Barakat (solda) ve emekli haham Moshe HaCohen.
İmam Salahuddin Barakat (solda) ve emekli haham Moshe HaCohen.

26 Ocak günü Mısır kökenli bir İsveç vatandaşı, İsrail’i protesto etmek amacıyla İsrail’in İsveç Konsolosluğu’nun önünde bir Tevrat parşömeni yakmak istemiş, İsveç emniyetine eylem için izin başvurusunda bulunmuştu.

İsveç emniyeti, yasalara göre izin vermek zorunda olduğunu açıklayınca devreye İsrail ve İsveç hükümeti girdi. İsrail Büyükelçiliği, Müslüman din adamlarıyla iletişime geçti ve eylemci, Müslüman din adamlarının ikna çabaları neticesinde eyleminden vazgeçti. İsveç’te yaşayan emekli haham Moshe HaCohen “Tevrat’ın yakılması Müslüman din adamları sayesinde engellendi” diyerek Müslüman din adamlarına teşekkür etti.

Gerçek böyleyken Türkiye’de olay bir varsayım üzerinden ele alındı ve Kur’an’ın yakılmasına izin veren İsveç hükümetinin, iş Tevrat’ın yakılmasına gelince eylemi yasakladığı öne sürüldü.