Ana SayfaSeçim 2023HÜDA PAR seçim beyannamesi: "Karma eğitim zorunlu olmaktan çıkarılmalı"

HÜDA PAR seçim beyannamesi: “Karma eğitim zorunlu olmaktan çıkarılmalı”

Cumhur İttifakı'na katılan HÜDA PAR seçim beyannamesini açıkladı. HÜDA PAR'ın beyannamesinde karma eğitimin zorunlu olmaktan çıkarılması, kadına şiddet suçlarını tanımlayan 6284'üncü maddenin değiştirilmesi, zinanın suç sayılması gibi vaatler var. HÜDA PAR, seçimlere AK Parti listesinden milletvekili adayı olan dört isimle giriyor.

Yönetici kadrosundan dört isim, AK Parti listelerinden milletvekili adayı gösterilen HÜDA PAR, ‘2023 Seçim Vizyon Belgesi’ni açıkladı. HÜDA PAR Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mahmut Şahin tarafından açıklanan vizyon belgesinde AK Parti iktidarı ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nden övgüyle bahsedilirken parlamenter sistemin istikrarsızlık yarattığı savunuldu.

“Yeni anayasa…”

Yeni bir Anayasa’nın gerekliliğine dikkat çeken HÜDA PAR, beyannamede “Gelinen aşamada fert, toplum ve devlet açısından bir yenilenmeyi kaçınılmaz kılmaktadır. Bu yenilenme de ancak yeni bir anayasa ile mümkün olabilecektir” ifadelerine yer verdi.

“HÜDA PAR neden Meclis’te olmalıdır?” sorusuna cevap verilen metinde, HÜDA PAR’ın Kürt sorununun çözümüne dair görüşleri şu şekilde yer aldı: “Hukuku olmayan ve bu sebeple sözde kalan Türk-Kürt kardeşliğinin adalet temelinde dil, kimlik ve bölgesel kalkınmışlık farkının ortadan kaldırılması suretiyle gerçek anlamda tesis edilmesi için, HÜDA PAR Meclis’te olmalıdır.”

“Karma eğitim zorunlu olmaktan çıkarılmalı”

Gençlik ve eğitim başlıklarında dikkat çeken vaatlerin sıralandığı vizyon belgesinde karma eğitimin zorunlu olmaktan çıkarılması talebi yer alırken şu ifadeler kullanıldı: “Gençlerimizin inançlı, ahlaklı, eğitimli ve iş sahibi olması için, yeni nesillere bilgi ve becerinin yanında ahlak eğitiminin de verilmesi için, karma eğitimin zorunlu olmaktan çıkarılması için, öğrencilerimize servis ve yemek desteği verilmesi için HÜDA PAR Meclis’te olmalıdır.”

“6284 değiştirilmeli”

Vizyon belgesinin kadına ilişkin kısmındaysa şu ifadeler yer aldı:

“Kadına yönelik her türlü şiddetin ve istismarın önlenmesi için, kadının çalışma şartlarının fıtratına ve insan haysiyetine uygun hale getirilmesi için, aile kurumunun nesli ifsat eden zararlı akımlara karşı korunması ve güçlendirilmesi için, yuvaları dağıtan evlilik dışı ilişkilerin, nikâhsız birlikteliklerin ve zinanın yeniden suç sayılması için, sapıklığın propagandasının suç kapsamına alınarak yeni nesillerin zararlı akımlardan korunması için, 6284 Sayılı Kanun’un değiştirilmesi ve süresiz nafaka uygulamasına son verilmesi için, evlilikte 25 yılını tamamlayan kadınlara emekli maaşı bağlanması için HÜDA PAR Meclis’te olmalıdır.”

- Advertisment -