Ana SayfaHaberlerİçişleri Bakanı “Türk bayrağı kaldırıldı iddiaları için soruşturma açıldı” dedi; Diyarbakır Büyükşehir...

İçişleri Bakanı “Türk bayrağı kaldırıldı iddiaları için soruşturma açıldı” dedi; Diyarbakır Büyükşehir bayraklı fotoğrafı paylaştı

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, “Mardin Büyükşehir Belediye Meclisinin açılışında ‘İstiklal Marşı’nın okutulmadığına’, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Meclisinin açılışında ise ‘Türk bayrağının kaldırıldığına’ ilişkin iddialarla ilgili Mülkiye Müfettişlerimiz görevlendirilmiştir” açıklaması yaptı. Diyarbakır Büyükşehir’in hesaplarından toplantıda bayrağın olduğunu gösteren fotoğraflar paylaşıldı: “Türk Bayrağı’nın kaldırıldığı haberlerinin aslı astarı yok.”Ahmet Türk: “Bu ülkenin değerleri meclisimizde oylamaya sunulmamıştır.”

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Mardin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin yeni dönemdeki ilk toplantısında İstiklal Marşı’nın okutulmadığı ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Meclisi’nin yeni dönemdeki ilk toplantısında bayrağın kaldırıldığı iddiaları hakkında mülkiye müfettişlerinin görevlendirildiğini açıkladı.

Yerlikaya, X hesabından şu mesajı paylaştı:

“Mardin Büyükşehir Belediye Meclisinin açılışında ‘İstiklal Marşı’nın okutulmadığına’, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Meclisinin açılışında ise ‘Türk bayrağının kaldırıldığına’ ilişkin iddialarla ilgili Mülkiye Müfettişlerimiz görevlendirilmiştir.”

Ahmet Türk: “Bayrak ve din siyasete alet edilmemeli, bu ülkenin ortak değerlerine her zaman saygı duyuyoruz”

Gazeteci Zafer Şahin, Mardin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin ilk toplantısında, AK Parti grubunun İstiklal Marşı okunmasını gündeme eklemek istediklerini, ancak DEM Partili Mardin Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ahmet Türk ile diğer DEM Partililerin karşı çıkması üzerine tartışma yaşandığını iddia etmişti. Şahin, X hesabından şunları yazmıştı:

 “Mardin Büyükşehir Belediyesi ilk Meclis toplantısı… AK Parti Grubu gündeme İstiklal Marşı ve saygı duruşu eklenmesini talep ediyor. Büyükşehir Belediye Başkanı ve DEM Parti grubu gündemde böyle bir madde yok diyerek kabul etmiyor bu talebi. Çıkan tartışma sonrası AK Partili üyeler salonu terk etmek üzere ayaklanıyor. Görüntü alan AK Partililerin telefonları zorla ellerinden alınarak siliniyor. AK Partililer ayağa kalkarak İstiklal Marşı okuyor ve saygı duruşunda bulunuyor. DEM’li üyeler oturdukları yerden onları izliyor.”

Ahmet Türk ise iddiayla ilgili olarak şu açıklamayı yapmıştı:

“Türkiye’de bayrak ve dinin siyasete alet edilmemesi gerektiğini, bu ülkenin ortak değerlerine her zaman saygı duyduğumuzu belirtmek isterim. İddia edildiği gibi bu ülkenin değerleri meclisimizde oylamaya sunulmamıştır. Söz konusu hadisenin mevcut gündemlerin dışında olduğunu, bundan önceki oturumlarda da şahsın bu tür gündem dışı konularla meclisin asli görevlerini aksattığını halkımızla paylaşmak isterim. Kamuoyunun bu tür karalama politikalarına itibar etmemesini rica ediyoruz. Ülkemizin, kentimizin ve halkımızın geleceği için çalışmaya devam edeceğiz.”

Diyarbakır Büyükşehir: “Türk Bayrağı’nın kaldırıldığı haberlerinin aslı astarı yok”

Sosyal medyada DEM Parti’nin kazandığı Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin bu dönemki ilk toplantısında bayrağın kaldırıldığı iddia edilmişti.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin sitesinden DEM Partili eş belediye başkanları Serra Bucak ile Doğan Hatun imzasıyla şu açıklama yapıldı:

“Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin 17 Nisan Çarşamba günü başlayan ve 19 Nisan Cuma günü biten ilk Meclis toplantısında Türk Bayrağı’nın kaldırıldığına dair kimi yayın organında servis edilen haberlerin aslı astarı bulunmadığını kamuoyuyla paylaşmak zorunda kaldığımızı üzülerek belirtmek isteriz. Büyük bir kurgu ve manipülasyonla yanıltıcı bilgi yayıldığının bilinmesini isteriz. Meclis toplantımızda İstiklal Marşı okunduğu gibi bayrak da olması gereken yerde bulunduruldu. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin X hesabından Belediye Meclisi toplantısında bayrağın görüldüğü fotoğraflar paylaşıldı.

DEM Sözcüsü: “Aynı olanakları kayyum yolsuzluklarını ve bıraktıkları borçları incelemek için seferber etmeyi düşünür müsünüz”

DEM Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan, Yerlikaya’nın açıklamasına şöyle cevap verdi:

“Diyarbakır ve Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanlarımızın açıklamalarına rağmen bu asılsız iddialara inanmaya can atanlar olduğunu biliyoruz. Kamu kaynaklarını beyhude çabalar için harcamamanızı öneriyoruz. Aynı kaynakları/olanakları kayyum yolsuzluklarını ve bıraktıkları borçları incelemek için seferber etmeyi düşünür müsünüz?”

- Advertisment -